Choć pod względem zajmowanej powierzchni Dolny Śląsk plasuje się w połowie stawki w rankingu polskich województw, to jednak cechuje go dość wysoki współczynnik gęstości zaludnienia. Atrakcyjna zabudowa miejska i infrastruktura nastawiona na spełnianie wszelkich potrzeb mieszkańców sprawiają, że miasto jest niezwykle chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale też osoby planujące osiedlić się tu na stałe.
Dolny Śląsk to okolica o zróżnicowanym charakterze, nie tylko pod względem kontrastu między wyglądem miast i wsi. Choć kojarzony głównie ze swoją stolicą, obejmuje również rozległe tereny rolnicze, a także jedne z najpiękniejszych w Polsce gór – Sudety. Mieszkańcy doceniają również dobrze rozwinięty przemysł i handel, który gwarantują niską stopę bezrobocia. Nie powinno zatem dziwić, że Dolny Śląsk zwykle wypada bardzo dobrze w rankingach na najlepsze miejsce do zamieszkania w Polsce.
Nie da się ukryć, że większość deweloperów koncentruje swoje wysiłki na Wrocławiu. Biorąc pod uwagę szybki rozwój stolicy Dolnego Śląska i ciągły napływ ludności, np. pod postacią studentów przybywających tłumnie na rozpoczęcie roku akademickiego, ma to oczywiście sens.
Warto jednak docenić także pozostałe miasta wchodzące w skład województwa, które zaczynają powoli przeżywać boom. Coraz więcej mieszkańców zaczyna męczyć się pędem życia w stolicy Dolnego Śląska i szuka bardziej kameralnego miejsca na założenie rodziny. Choć Wrocławiowi to nie zaszkodzi, może podkręcić rozwój infrastruktury w takich miejscowościach, jak np. Oława, Oleśnica czy Jelcz-Laskowice.
Jak już wspomnieliśmy, województwo dolnośląskie przyciąga największych deweloperów z całego kraju. Również mniejsi inwestorzy dobrze radzą sobie na tym rynku, który rozwija się w błyskawicznym tempie. W 2023 roku na terenie Dolnego Śląska inwestują m.in.: Mesta Development, BNM Development, Grupa Park, Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, BMM Deweloper i Wrocław Investment.
2023 rok może okazać się przełomem dla oławskiego rynku nieruchomości. Na terenie tego miasta powstają aż 3 nowe osiedla domów na sprzedaż (Poziomkowa Aleja, Domki Dzierżonia i Apartamenty Wesoła), które na pewno nieco odmłodzą oblicze miejscowej zabudowy. Na uwagę zasługuje także kilka inwestycji deweloperskich z innych części województwa dolnośląskiego, m.in. z Oleśnicy (BELLAVISTA i Domy Sokołowice), Jelcza-Laskowic (Miłoszyce – Osiedle pod Lasem) czy Wysokiego Kościoła w powiecie trzebnickim (Zielone Wzgórza).
Najsilniej rozwija się oczywiście rynek nowych inwestycji deweloperskich we Wrocławiu. Choć rozpoczętych projektów jest wiele, wspomnieć można m.in. o Ogrodach Szymborskiej, Osiedlu przy Białych Tygrysów i osiedlu SK Park w Siechnicach.
Ceny nieruchomości w województwie dolnośląskim różnią się od siebie diametralnie. Im bliżej Wrocławia, tym oczywiście są wyższe. Najtańszą opcję stanowią obecnie Lisowice położone w powiecie średzkim. Za nowy dom na sprzedaż w tej miejscowości przyjdzie zapłacić 3 600 zł/m2. Korzystnie cenowo wypada także Oława z cenami nieruchomości na poziomie 5 343-6 350 zł/m2. Dla porównania – najdroższa oferta z Wrocławia kosztuje 12 434 zł/m2, czyli prawie 3 razy tyle co w Oławie, i 4 razy tyle, co Lisowicach.