Chociaż Wieliczka bywa czasem określana mianem sypialni Krakowa, jest to nieco krzywdzące stwierdzenie. Miasto liczy niespełna 30 tys. mieszkańców, a każdego roku przyjeżdża do niego ok. milion turystów chcących zobaczyć na własne oczy największą atrakcję na tym terenie – Kopalnię Soli „Wieliczka” wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bezpośrednie sąsiedztwo z Krakowem – dawną stolicą Polski, a obecnie województwa małopolskiego – w zupełności wystarcza jako podsumowanie ogromnego potencjału inwestycyjnego, jaki wykazuje to miasto. Jeśli dołożyć do tego ruch turystyczny gwarantowany przez obecność unikatowej na skalę światową kopalni soli, nie powinno dziwić, że deweloperzy chętnie rozkręcają lokalny rynek pierwotny. Mieszkania w Wieliczce spełniają się w wielu rolach. Mogą być ekonomicznym lokum dla singla pracującego lub uczącego się w Krakowie, wygodną przestrzenią dla rodziny z małymi dziećmi, a także lokatą kapitału gwarantującą zwrot z inwestycji.
Przyglądając się rynkowi pierwotnemu w Wieliczce, można zauważyć, że oferta jest kierowana do dwóch typów nabywców. Nieruchomości usytuowane w pobliżu centrum miasta i kopalni soli budzą zainteresowanie osób chcących kupić lokal z myślą o jego późniejszym wynajmie. Położenie w rejonie o dużym potencjale turystycznym zapewnia dużą szansę na zyski płynące z najmu krótkoterminowego.
Nowe inwestycje mieszkaniowe w Wieliczce, które znajdują się bliżej jej granicy administracyjnej, cieszą się z kolei powodzeniem wśród osób szukających alternatywy dla mieszkania w Krakowie. Bliskość głównych węzłów komunikacyjnych ułatwia dojazd do miasta, a jednak pozwala cieszyć się znacznie większym spokojem na co dzień.
Rynek pierwotny w Wieliczce rozkręcają głównie lokalne firmy, które działają na terenie Krakowa i innych większych miejscowości z województwa małopolskiego. Klienci doceniają w szczególności marki z renomą, takie jak HRMS Invest, Grupa Fajna, MARDIM BUDOWNICTWO i Paweł Mleko PM-Development.
Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Krakowem do miasta przybywają również giganci znani nabywcom z całej Polski, tacy, jak chociażby Murapol.
Najpopularniejsze mieszkania w stanie deweloperskim w Wieliczce to bez wątpienia te zlokalizowane blisko centrum miasta. W 2023 roku duża liczba zapytań ofertowych dotyczy m.in. inwestycji Królewskie Tarasy i Wzgórze Wielickie. W ramach nich są dostępne lokale o metrażu odpowiadającym potrzebom tak singla, jak rodziny 2+2.
Na uwagę zasługuje również dość nietypowe rozwiązanie, które wydaje się cieszyć dużą popularnością na rynku pierwotnym w Wieliczce. Mowa tu o zabudowie szeregowej dwulokalowej, która pozwala cieszyć się wszystkimi zaletami mieszkania w domu szeregowym, jednak na mniejszym metrażu i za znacznie przystępniejszą cenę. Jeśli interesują Cię takie inwestycje, zwróć uwagę na projekty Słoneczne Wzgórze II, Różana 28 i 52, a także Apartamenty Parkowa.
Wieliczka stanowi niejako przedłużenie Krakowa. Mimo to zakup nieruchomości na terenie tego miasta wiąże się ze znacznie niższym wydatkiem. Ile kosztują takie nowe inwestycje? Mieszkania w Wieliczce cechują się średnimi cenami na poziomie 8 407 zł/m². Nie powinno zatem dziwić, że coraz więcej krakowian decydują się na wyprowadzkę „za miasto” i dojazd do pracy czy szkoły. Zresztą w tym przypadku dojazdy to nic strasznego, gdyż do dyspozycji mieszkańców Wieliczki jest bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna prowadząca wprost do małopolskiej metropolii.