Białystok to nie tylko zielona, spokojna okolica sprzyjająca rodzinnym aktywnościom, ale również prężnie rozwijający się region turystyczny. Z tego powodu nowe inwestycje mieszkaniowe w Białymstoku cieszą zainteresowaniem osób poszukujących tak lokum dla siebie, jak nieruchomości pod wynajem – krótko- i długoterminowy.
Na pierwszy rzut oka Podlasie nie kojarzy się z wysoko rozwiniętym regionem Polski. W rzeczywistości w ostatnich latach Białystok, czyli stolica tego województwa, przeszedł sporą metamorfozę, która podniosła poziom zadowolenia z życia w tym mieście. Mieszkańcy doceniają w szczególności rozwój gospodarczy oraz komunikacyjny, a także reagowanie na ich potrzeby.
Szybki rozwój pozostał jednak bez wpływu na to takie aspekty, jak miejska zieleń i regionalna kultura, która zresztą stanowi unikat na skalę krajową. To właśnie z tego powodu coraz więcej Polaków docenia Podlasie jako region turystyczny, który może śmiało konkurować pod względem atrakcyjności z takimi popularnymi destynacjami wakacyjnymi, jak chociażby Mazury czy Sudety.
Chociaż rynek pierwotny w Białymstoku rozwija się w szybkim tempie, to jednak można zauważyć szczególną dbałość o zrównoważony rozwój miasta. Mimo wszystko nowa zabudowa koncentruje się głównie na zachód od głównych arterii komunikacyjnych, czyli ulic Generała Stanisława Maczka, Generała Władysława Andersa i Generała Stanisława Sosabowskiego.
W jakich rejonach pojawiają się najczęściej nowe inwestycje? Mieszkania w Białymstoku powstają głównie na terenie takich osiedli, jak Przydworcowe, Kawaleryjskie, Bażantarnia, Słoneczny Stok, Antoniuk, Dziesięciny I, Bacieczki i Sienkiewicza.
Białostoczanie mają duże zaufanie do marek, które istnieją na lokalnym rynku od długiego czasu. Nie powinno zatem dziwić, że najpopularniejszym deweloperem jest obecnie Birkbud, czyli firma działająca na terenie miasta od 1987 roku i mająca na swoim koncie wiele nowych inwestycji mieszkaniowych w Białymstoku, a także obiektów pożytku publicznego. W rankingu najchętniej wybieranych deweloperów w tym mieście nie może też zabraknąć ASKO S.A. i Rutkowski Development, których działania także koncentrują się na ogólnie rozumianej wschodniej Polsce.
Jak ma się rynek pierwotny w tym mieście? Nie da się ukryć, że jest duży popyt na takie mieszkania. Stan deweloperski w Białymstoku stanowi zdecydowanie najczęściej wybieraną opcję przez nabywców. Obecnie najpopularniejszym projektem w budowie są Apartamenty Sienkiewicza, w ramach których powstanie 30 mieszkań o powierzchni od 32 do 68 m².
Wielu mieszkańców Białegostoku wykazuje też zainteresowanie nowymi mieszkaniami na sprzedaż w Białymstoku, które powstają w ramach inwestycji Duo Apartamenty i Apartamenty Ciepła 38. Oba wyróżniają się bardzo nowoczesną estetyką, która wygląda spójnie na tle okolicznej zabudowy, a także zielonymi tarasami na dachach do dyspozycji mieszkańców.
Szybki rozwój miasta i wysoki poziom zadowolenia mieszkańców nie pozostają bez wpływu na ceny nowych mieszkań na sprzedaż w Białymstoku. Za lokum na terenie tego miasta trzeba zapłacić średnio 8 871 zł/m². Osoby z mniejszym budżetem również znajdą coś dla siebie. Przykładem przystępniejszej cenowo inwestycji może być np. Villa Antoniuk, w której mieszkania kosztują średnio 6 590 zł/m². Miłośnicy wyższego standardu docenią z kolei powstające w zachodniej części miasta osiedle Vena Park, na którym ceny plasują się na poziomie 10 197 zł/m².