Pruszków łączy w sobie dwie wielkie zalety. Jako sypialnia Warszawy umożliwia dojazd do centrum stolicy w zaledwie 20 minut. Jednocześnie pozostaje niezależnym, samowystarczalnym miastem z rozwiniętą siecią usług. Można tu znaleźć sklepy wielko- i małopowierzchniowe, galerie handlowe, kino, basen, dobrą szkołę lub liceum. Nietrudno też o pracę. A dodatkowo nowe inwestycje mieszkaniowe deweloperzy rozwijają w otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie malowniczych obiektów zabytkowych. Przyjrzyj się im koniecznie.
Pruszków ma metrykę sięgającą średniowiecza, rozwinął się jednak na przełomie XIX i XX wieku jako miasto przemysłowe. Kluczową rolę odegrało dogodne połączenie kolejowe z Warszawą. Wówczas działało tu wiele zakładów przemysłowych, z których najsłynniejsze to fabryka ołówków Majewski i S-ka, wytwórnia fajansu – późniejszy Porcelit Pruszków oraz cegielnia „Żbików” braci Hoser (wywodzących się ze słynnej rodziny warszawskich ogrodników). Obok obiektów produkcyjnych powstawały wtedy w Pruszkowie istniejące do dziś parki oraz obiekty rezydencjonalne, a rozwój gospodarczy był impulsem do wznoszenia okazałych kościołów czy gmachów publicznych, takich jak neogotycki Budynek Dyrekcji Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.
Modernizacja gospodarcza doprowadziła do zastąpienia produkcji działalnością logistyczną i usługową. Na terenie dawnych zakładów, a w ostatnim czasie także na atrakcyjnych działkach kolejowych powstają nowoczesne osiedla. Inwestycje deweloperskie w Pruszkowie zasilają rynek pierwotny w nowe mieszkania na sprzedaż, które oferują dobre warunki do życia dla osób pracujących w pobliskiej Warszawie. Linia kolejowa z licznymi połączeniami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich pozwala dojechać ze stacji Pruszków do śródmieścia Warszawy w zaledwie 20 minut. Niezależnie od tego do centrum stolicy kursują też liczne autobusy, a kto woli własne auto, oprócz rozwiniętej sieci dróg ma do dyspozycji także autostradę A2. Pracę można jednak znaleźć i w samym 65-tysięcznym dziś mieście, podobnie jak liczne żłobki, przedszkola, szkoły (także średnie), a nawet uczelnie wyższe. Nie brakuje też instytucji kulturalnych ani ośrodków sportu i rekreacji.
Rynek pierwotny w Pruszkowie wiele zyskał za sprawą kompleksowej inwestycji deweloperskiej na terenach dawnej fabryki ołówków, położonej w samym centrum miasta – przez ulicę ze stacją kolejową i jej historycznym dworcem z lat 20. XX wieku. Mowa o Osiedlu Grafitowym. Obecnie realizowany jest jego V etap. W ostatnim czasie po drugiej stronie torów – w sąsiedztwie zabytkowej wieży ciśnień – rozpoczęła się budowa osiedla Stacja Centrum. Obie te inwestycje umożliwiają najszybsze dojazdy do pracy czy szkoły w Warszawie. Popularne lokalizacje inwestycyjne w Pruszkowie łączą się także z terenami rekreacyjnymi i kompleksami zieleni. Wcześniej powstało Osiedle Przy Pałacu (tereny dawnej fabryki Porcelit Pruszków), dziś to m.in. Apartamenty Obrońców Pokoju opodal parku Kościuszki.
Inwestycje deweloperskie w Pruszkowie prowadzi wiele przedsiębiorstw, zarówno ogólnopolskich czy warszawskich, jak i lokalnych. Wspomniany V etap Osiedla Grafitowa buduje sprawdzona w poprzednich fazach realizacji firma EBB Nieruchomości. Z kolei Stacja Centrum to dzieło JW Construction, wielkiego dewelopera, który zasłynął ogromnymi inwestycjami. W ostatnim czasie najgłośniej jest o jego osiedlu Bliska Wola Tower w nowym centrum biznesowym Warszawy. W całej Polsce działa także Jakon (budowy w Świnoujściu, Bydgoszczy, Poznaniu, a także położonym opodal Pruszkowa Błoniu). Oprócz nich nowe mieszkania na sprzedaż w Pruszkowie oferują lokalni (działający także w Warszawie) deweloperzy tacy jak Acciona, Janpul i Novum Developer. Dobrze znają tutejsze uwarunkowania, a ich realizacje mają w okolicy pewną renomę.
Na rynku pierwotnym w Pruszkowie dominują osiedla w średnim standardzie. Kluczowym walorem pozostaje lokalizacja – rozpatrywana w aspektach czasu dojazdu do śródmieścia Warszawy oraz atrakcyjnego widoku z okien. Nowe inwestycje deweloperskie w 2023 r. w Pruszkowie to przede wszystkim V etap Osiedla Grafitowego oraz budowana od podstaw Stacja Centrum, obie w bezpośredniej bliskości przystanku kolejowego. Ponadto rynek pierwotny w Pruszkowie zasilą inwestycje deweloperskie Blanco II przy ul. Lipowej, Aura Vita II przy ul. Sienkiewicza, Corner Park przy ul. Wojska Polskiego oraz Apartamenty Obrońców Pokoju, a spośród położonych dalej od centrum (za to bliżej Warszawy) – Broniewskiego 28, Kameralna Konotopska czy Piasta 2.
Średnia cena metra kwadratowego w nowych inwestycjach mieszkaniowych w Pruszkowie wynosi 9 127 zł/m², a więc o połowę mniej niż w centralnych częściach Warszawy. Co więcej, nietrudno to znaleźć mieszkania w cenie 6 500 zł/m². Zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim w Pruszkowie może zatem stanowić doskonały punkt wyjścia do inwestycji. Nowe mieszkania z dobrym dojazdem do centrum stolicy bez wątpienia będą rosły w cenę podobnie jak korzystnie zlokalizowane nieruchomości w samej Warszawie.