Mieszkańcy stolicy województwa podlaskiego doceniają swoje miasto za spokojną, kameralną atmosferę, czyste powietrze i poczucie bezpieczeństwo zapewniane przez brak wielkomiejskiej anonimowości. Wysoki poziom zadowolenia obecnych mieszkańców ściąga do Białegostoku nowe osoby rozważające poważną zmianę w swoim życiu.
O ile w centralnej części Białegostoku można spotkać niskie bloki wielorodzinne, o tyle reszta obszaru miasta jest pokryta raczej zabudową jednorodzinną, ewentualnie bliźniaczą lub segmentową. Ze względu na to, że większość nowych inwestycji mieszkaniowych to projekty prywatne, dla deweloperów pozostają w gruncie rzeczy tereny sąsiadujące z granicą miasta – a także obszary tuż poza nią. W tym zakresie tendencja do tworzenia nowych osiedli domów deweloperskich na obrzeżach wygląda w Białymstoku zupełnie tak samo jak w innych regionach Polski.
Nowe inwestycje deweloperskie w Białymstoku, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat, jasno wskazują, że inwestorzy preferują zielone, rodzinne okolice. Nie powinno zatem dziwić, że jednym z najczęściej wybieranych w tym celu obszarów jest wieś Zaścianki, usytuowana na wschodniej granicy miasta. Jej atutem są Stawy Dojlidzkie – kompleks 19 zbiorników wodnych z bogatą infrastrukturą rekreacyjną umożliwiająca czerpanie radości z odpoczynku nad wodą.
W 2023 roku na wejście na białostocki rynek nieruchomości zdecydował się tylko jeden deweloper – BNPLUS Home. Powód jest prosty: jest to firma z Białegostoku, zatem mająca najlepsze pojęcie o potencjale drzemiącym w tym mieście. W ostatnich latach inwestycje deweloperskie w Białymstoku były realizowane przez inwestorów znanych z innych projektów z tej okolicy. Osiedla na tym terenie postawili już m.in.: Byggen Budownictwo, CKT Investment, Ambra oraz IG.
Rynek nieruchomości w Białymstoku można określić mianem rozwijającego się. W tym momencie do dyspozycji potencjalnych klientów jest tylko jedno osiedle – Jeżynowa Park – i to niemieszczące się bezpośrednio w granicach administracyjnych miasta, lecz w podmiejskiej wsi Grabówka.
Historia pokazuje jednak, że oferta nowych domów na sprzedaż w Białymstoku bywała bogatsza. W ostatnich latach do użytku zostały oddane projekty, takie jak Osiedle Fiesta, Green Garden "Perła 2", Better Home 2 czy Szeregówki Źródlana. To z kolei pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości liczba nowych inwestycji w Białymstoku wzrośnie do poziomu pokrywającego rzeczywisty popyt.
Za domy na sprzedaż w Białymstoku trzeba aktualnie zapłacić średnio 8 380 zł/m². Jest to stawka, której można by się bardziej spodziewać po większych aglomeracjach pokroju Wrocławia, Poznania czy Krakowa. Być może tak wysoka kwota nie współgra z wielkością tego miasta. Na pewno znajduje jednak usprawiedliwienie w braku wystarczającego nasycenia rynku, który bez problemu przyjąłby nowe inwestycje deweloperskie w Białymstoku.