Zakup mieszkania z tarasem – wady i zalety

eye 981 31.05.2023
facebook linkedin twitter google news rss
mieszkanie-z-tarasem

Mieszkanie z tarasem może być świetnym wyborem dla osób, którym zależy na przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że taras w mieszkaniu może być niekiedy nieco problematyczny, zwłaszcza, jeśli został źle zaprojektowany.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety mieszkania z tarasem,
  • pod jakim względem mieszkanie z tarasem wygrywa z ogródkiem,
  • co warto mieć na uwadze, kupując lokal mieszkalny z tarasem.

Zalety kupna mieszkania z tarasem

Bezsprzecznie największą zaletą zakupu lokalu mieszkalnego z tarasem jest możliwość stworzenia przyjemnej, komfortowej strefy do relaksu na powietrzu – bez konieczności posiadania ogródka. Właściciel tarasu może na nim umieścić zarówno donice z kwiatami, jak i meble ogrodowe. Niektóre osoby decydują się nawet na mini uprawy (czyli np. hodowlę pomidorków koktajlowym czy innych, stosunkowo niewymagających roślin). Taras w mieszkaniu wydaje się idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku mieszkań położonych stosunkowo blisko centrum miasta, gdzie kontakt z przyrodą bywa utrudniony.

Przeczytaj też >>> Zakup mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Zalet posiadania tarasu jest zresztą więcej. Wiele osób traktuje go wręcz jak dodatkowe pomieszczenie do przechowywania. Niektórzy właściciele nieruchomości z tarasem, nieposiadający jednocześnie piwnicy czy komórki lokatorskiej, właśnie na tarasie zostawiają swoje rowery czy hulajnogi (nierzadko zresztą w obawie przed kradzieżą). Na posiadanie tarasu warto zresztą spojrzeć też z innej strony – wybór mieszkania z tarasem może być dobrym posunięciem inwestycyjnym. Osoby, które rozważają sprzedaż zakupionej nieruchomości w przyszłości lub kupują mieszkanie z myślą o najmie, powinny mieć świadomość, że taras z pewnością podniesie wartość lokalu mieszkalnego.

Warto również wspomnieć, że mieszkania z tarasem często wybierane są zamiast lokali z ogródkiem, ze względu na większe poczucie prywatności lokatorów. Osoby, którym zależało na własnym kawałku ziemi przy lokalu mieszkalnym nierzadko skarżą się na to, że wszystko, co robią, jest doskonale widoczne nie tylko dla przechodniów, ale też (a może przede wszystkim) dla sąsiadów z góry. W przypadku mieszkania z tarasem, o ile jest ono położone na wyższym piętrze, takiego problemu nie ma.

Mieszkanie z tarasem – na co trzeba uważać?

Teoretycznie mogłoby się zatem wydawać, że jeśli nieruchomość posiada taras – a jej cena mimo to jest w miarę atrakcyjna – to zakup takiego lokalu mieszkalnego będzie idealnym rozwiązaniem. Sęk w tym, że mieszkania z tarasem mogą być problematyczne pod niektórymi względami. Istnieje bowiem uzasadnione ryzyko, że stan techniczny tarasu będzie daleki od oczekiwań, zwłaszcza przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego.

Wielu właścicieli mieszkań z tarasem nie dba o właściwą konserwację dodatkowej przestrzeni. Niekiedy problem występuje zresztą już na etapie budowy, gdy okazuje się, że taras został źle zaprojektowany lub nieprawidłowo wykonany. Aby ocenić jego stan techniczny, warto w pierwszej kolejności zbadać, czy podczas budowy nieruchomości zadbano o właściwe nachylenie tarasu (tak, by nie zbierała się na nim woda) oraz czy – i jak – usytuowane są odpływy wody. Jeśli odpływ położony jest za blisko rantu ogrodzenia lub w zbyt wysokim punkcie tarasu to istnieje spore ryzyko zbierania się wody na tarasie po każdych opadach deszczu. Z kolei nieodpływająca zbyt długo woda może nie tylko wpływać na konstrukcję tarasu, ale ostatecznie – poskutkować zalaniem sąsiadów.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, z już wykończonym tarasem, warto też zwrócić uwagę na płytki. Jeśli spoiwa między nimi są wykruszone lub sczerniałe, to istnieje spore ryzyko, że płytki zostały położone w sposób nieprawidłowy lub właściciel nie dbał kompletnie o ich uszczelnianie. To niestety zwiastuje spore problemy w przyszłości i oznacza, że podobne usterki będą pojawiać się częściej.

Taras w bloku – parter może być ryzykowny

Mieszkanie z tarasem jest też przez wiele osób uważane za niezbyt dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Taras w bloku na parterze, zwłaszcza jeśli budynek nie jest ogrodzony, może przyciągnąć złodziei. Pozostawianie na nim np. mebli ogrodowych na noc może nie być najlepszym pomysłem. Taras na parterze w bloku bywa też zresztą problematyczny również pod innym kątem – i mowa tu o utrzymaniu czystości. Jeśli cały budynek jest położony stosunkowo blisko ulicy, to może się okazać, że konieczne będzie codzienne zamiatanie tarasu i usuwanie z niego śmieci naniesionych przez wiatr. Wszystko zależy zatem m.in. od tego, w jakim miejscu położona jest nieruchomość oraz czy budynek jest ogrodzony.

Podsumowując – mieszkanie z tarasem jest dla wielu osób szansą na częstszy, wygodny odpoczynek na świeżym powietrzu, bez konieczności opuszczania budynku. To bywa niezwykle istotne m.in. dla osób pracujących zdalnie czy rodziców z dziećmi. Przed zakupem mieszkania z tarasem warto jednak zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny tarasu, tak, by uniknąć przykrej niespodzianki.


Fot. Pexels / Marianne

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły