Styl industrialny: cechy, jak urządzić wnętrze?

eye 744 30.11.2023
facebook linkedin twitter google news rss
Styl industrialny

Chcesz zaaranżować swoje mieszkanie w prosty, ale unikatowy sposób? Lubisz surowe i minimalistyczne klimaty? Poznaj styl industrialny: chłodną wersję wystroju wnętrz nawiązującego do przemysłu. Co wyróżnia taki sposób aranżacji? Co różni go od stylu loftowego? A także: jak urządzić dom i małe mieszkanie w stylu industrialnym? Koniecznie sprawdź!

Co to jest styl industrialny?

To sposób wystroju wnętrz inspirowany opuszczonymi pofabrycznymi budynkami, magazynami i zakładami produkcyjnymi. Historia stylu industrialnego zaczyna się w latach 50. XX wieku. Korzystała z nich wtedy nowojorska bohema, która przekształcała te obiekty w przestrzenie mieszkalne, miejsca spotkań artystów i sceny do różnorodnych wystąpień.

Surowy klimat, minimalizm i prostota stylu industrialnego odzwierciedlają ducha dawnej przemysłowej epoki. Jednocześnie łączy on w sobie elementy nowoczesności, stanowiąc dobrą propozycję dla poszukujących unikalnego charakteru.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, fot. gettyimages.com.

Cechy wnętrz industrialnych

Szukasz pomysłu na wystrój swojego nowego mieszkania? Poznaj typowe cechy stylu industrialnego, aby dowiedzieć się, czy to rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Otwarta przestrzeń

Przestronność wnętrza to cecha, która wyróżnia styl industrialny. Nie ma tu wyraźnych podziałów na pomieszczenia o konkretnym przeznaczeniu: kuchnia, salon, jadalnia, biuro, a nieraz i sypialnia tworzą całość. Zwykle tylko łazienka stanowi oddzielną przestrzeń.

Mieszkanie w stylu industrialnym przypomina więc kawalerkę: mniejszą lub większą.

Wrażenie otwartości nieruchomości w stylu industrialnym zapewniają również wysoki sufit i duże okna zapewniające wiele naturalnego światła. Dzięki przestrzeni pod sufitem możliwa jest aranżacja antresoli, na której np. znajdzie się sypialnia lub przestrzeń do wypoczynku.

Monochromatyczne barwy

Podstawowa paleta barw w stylu industrialnym to biel, beże, szarości i czerń. Stawia się tu na neutralność kolorystyczną urozmaiconą w niewielkim stopniu odcieniami miedzi i brązu.

Co ważne, barwy są wyraziste, intensywne i w chłodnych odcieniach.

Surowe wykończenie

W industrialnym wnętrzu powinny być widoczne kable, rury, belki sufitowe, beton i inne surowe materiały wykończeniowe. W ten sposób nawiązuje ono do estetyki dawnych fabryk, magazynów i warsztatów przemysłowych. W mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym często rezygnuje się także z tynkowania ścian i malowania sufitów. Wszystko po to, by jeszcze intensywniej podkreślić surowy klimat wnętrza.

Jako materiały wykończeniowe dominują tu beton, kamień, szkło, stal, cegła i drewno.

Minimalizm industrialnego wystroju

Styl industrialny stawia na zasadę: im mniej, tym lepiej. Meble powinny być proste i funkcjonalne, najlepiej wielofunkcyjne, np.:

  • sofa służąca za codzienne miejsce wypoczynku i łóżko do spania,
  • stolik ze zmienną wysokością ułożenia, mogący pełnić funkcję raz stolika do kawy, raz stołu do posiłków w jadalni.

Meble w stylu industrialnym cechuje masywność, solidność i wykorzystanie takich tworzyw jak drewno, stal i szkło.

Dodatki ogranicza do minimum. Powinny one nawiązywać do przemysłu, np.:

  • plakaty z widokiem na miasto,
  • zegar w kształcie koła zębatego,
  • rzeźby przypominające elementy maszyn.

Dopuszczalne są ozdoby w kolorze np. butelkowej zieleni, musztardowym lub o innej ciemnej, nasyconej barwie.

Jakie dodatki do mieszkania w stylu industrialnym
Jakie dodatki do mieszkania w stylu industrialnym, fot. gettyimages.com.

Styl industrialny a loftowy

Styl industrialny i styl loftowy to bardzo podobne do siebie sposoby aranżacji wnętrz. Wynika to z ich pochodzenia: dla obydwu były to opuszczone fabryki, magazyny i hale produkcyjne, mają surowy klimat i są minimalistyczne.

Porównując je ze sobą, można zauważyć, że do pewnego zakresu ich podstawowe cechy są identyczne. Istnieją jednak subtelne różnice, które je dzielą. Co stanowi o ich odrębności? Porównanie przedstawiamy w poniższej tabeli.

styl industrialny styl loftowy
klimat surowy, chłodny, podkreślający niewykończony stan i przemysłowy charakter wnętrza surowy, ale łagodzony kolorami i dodatkami
kolory ciemne, wyraziste biele, szarości i czernie biel, szarość i czerń w cieplejszych, jaśniejszych i przygaszonych odcieniach, a nawet inne barwy
dodatki jest ich niewiele i nawiązują do fabryk i industrializmu, np. koła zębate rośliny, tkaniny, wzory,  ozdobne poduszki i koce
meble tylko geometryczne, w ciemnych barwach, z takich materiałów jak: metal, drewno możliwe miękkie obicia w kontrastowych kolorach

Podsumowując: styl industrialny to styl o chłodnym i stonowanym charakterze, a loftowy – przytulniejszy, z nieco większą swoboda w doborze mebli, dodatków i cieplejszymi kolorami.

Meble w stylu industrialnym: aranżacja

Gdy będziesz szukać mebli do mieszkania w stylu industrialnym, skup swoją uwagę na konstrukcjach z drewna, stali i szkła. Powinny one być większych rozmiarów i solidne. Wybieraj te cechujące się prostotą i funkcjonalnością. Dodatkowo mogą być stylizowane na postarzane.

Postaw na stonowane kolory mebli: beże, szarości i czernie. Jeśli zdecydujesz się na kontrastowy kolor, jak np. turkusowy, ogranicz się do jednego prostego mebla w tej barwie, np. tylko sofy. Nie wprowadzaj wtedy do pomieszczenia więcej kolorów ani mebli w takich barwach.

Dodatki w stylu industrialnym

Już wiesz, że dodatki w stylu industrialnym to tzw. wisienka na torcie. Zobacz, co może być tym Twoim subtelnym akcentem nadającym całości charakteru. W przypadku akcesoriów możesz sobie pozwolić na mniej stonowane kolory.

Dekoracja okna w stylu industrialnym

Firany w stylu industrialnym są ciężkie, proste i toporne. Mogą mieć kontrastujący kolor. Zawiesisz je na metalowych lub drewnianych karniszach bez dodatkowych zdobień na końcach.

Innym rodzajem dekoracji okna, który możesz wybrać, to industrialne rolety rzymskie i żaluzje.

Oświetlenie w stylu industrialnym

Oświetlenie to istotny aspekt w stylu industrialnym. Najważniejsze jest tu naturalne światło. Sztucznym źródłem będą tutaj żyrandole, lampy i lampki o geometrycznych kształtach, z widocznymi przewodami i wewnętrznymi rurkami.

Jakie lampy w stylu industrialnym dodasz do swojego wnętrza? To m.in. te przypominające przemysłowe reflektory, druciane klosze i żarówki Edisona.

Obrazy w stylu industrialnym

Na ścianach powiesisz plakaty lub fotografie nawiązujące do przemysłowych miast: widok na fabryki, zatłoczone ulice, maszyny.

Mogą to być również nowoczesne, abstrakcyjne malunki, np. figur geometrycznych.

Tapety w stylu industrialnym

Ściany w mieszkaniu wykończysz, malując je, wykładając kafelkami lub nakładając tapetę. Gdy wybierzesz ten ostatni sposób, skup swoją uwagę na tapetach imitujących materiały przemysłowe: drewno, kamień, cegłę, beton.

Dobrą opcją jest również monochromatyczna fototapeta.

Dywany w stylu industrialnym

Pokoje w stylu industrialnym możesz uzupełnić również o dywany. Ich rozmiar i kolorystyka powinny być dopasowane do charakterystyki pomieszczenia.

Przykładowo: jeśli salon utrzymujesz w kolorystyce biało-szaro-czarnej, możesz zdecydować się na dywan w barwie purpury, miedzi lub cegły. A jeśli któryś z mebli jest w intensywnym kolorze, postaw raczej na dywan w beżach lub szarości.

Stylizowany sprzęt AGD

Dodatki w stylu industrialnym to nie tylko firany, rzeźby, zegary, lampy i obrazy. Jako przemysłowe akcenty może posłużyć również sprzęt AGD, np. lodówka, mikrofalówka i ekspres do kawy, i takie maszyny jak gramofon, maszyna do pisania lub szycia.

Najważniejsze, aby były one charakteryzowane na retro lub styl vintage.

Jak urządzić dom i mieszkanie w stylu industrialnym?

Wiesz już, co to jest styl industrialny, co go wyróżnia i jak wygląda w zestawieniu ze stylem loftowym. Umiesz dobierać odpowiednie meble i dodatki do mieszkania i domu w stylu industrialnym. Co dalej? Teraz potrzebujesz jedynie dowiedzieć się, jak urządzić mieszkanie w tym kierunku aranżacyjnym.

Korytarz lub przedpokój w stylu industrialnym

Najczęściej będą to niewielkie przestrzenie, z których rozpościera się częściowy lub cały widok na resztę mieszkania. Aby optycznie powiększyć korytarz lub przedpokój, pomyśl o montażu lustra w stylu industrialnym. W ten sposób od razu od wejścia do mieszkania zapewnisz wrażenie otwartości.

Ogranicz do minimum meblowanie i dekorowanie tej części lokalu. Wieszak na odzież wierzchnią i stojak na buty powinny wystarczyć. Jeśli masz mały przedpokój, postaw na meble stalowe. Konstrukcje drewniane w wąskich i ciasnych korytarzach mogą być za masywne wizualnie i będą przytłaczać.

Jak zaaranżować ściany przedpokoju w mieszkaniu w stylu industrialnym? Możesz postawić tu na surowy beton, aby już od początku zapowiadał surowy charakter, lub pomalować na ciemniejsze odcienie szarości lub czerń. Biele i beże sprawdzą się przy bardzo małych pomieszczeniach. Podłogę wyłóż tymi samymi elementami wykończeniowymi co pokój, na który otwiera się korytarz.

Styl industrialny w salonie

To główna część mieszkania. Stąd salon powinien jak najlepiej odzwierciedlać charakter stylu industrialnego.

Podstawą będzie tu otwarta przestrzeń, funkcjonalne umeblowanie i surowe wykończenie. Ściany w industrialnym salonie mogą mieć postać nieotynkowanych cegieł, kamieni architektonicznych, tapety imitującej beton lub być pomalowane na jedną z barw tego stylu. Podłogi możesz zostawić w surowym stanie (beton) lub wykończyć panelami.

W takim wnętrzu wyeksponujesz elementy konstrukcyjne: belki sufitowe, kolumny, rury, przewody.

Jakie meble w stylu industrialnym umieścić w salonie? Tapicerowane fotele i sofę, np. z funkcją spania, metalowe regały z półkami ze szkła, stolik kawowy z drewnianym blatem i stalowymi nóżkami.

Pamiętaj o oświetleniu. Doskonale sprawdzą się kinkiety, żyrandole z żarówkami Edisona i reflektory na statywach.

Jako elementy dekoracyjne wykorzystaj stare plakaty, mapy, metalowe kosze, drewniane kufry lub skrzynki. Sprawdzą się również rzeźby w kształcie części maszyn. Jeśli chcesz dodać kontrastu kolorystycznego, ogranicz się raczej do jednej barwy, np. musztardowej lub turkusowej.

Pomysł na industrialną kuchnię
Pomysł na industrialną kuchnię, fot. gettyimages.com.

Kuchnia w stylu industrialnym

Salon i kuchnia w stylu industrialnym stanowią zwykle jedno pomieszczenie. W tej drugiej na pierwszy plan wysuwa się zabudowa: szafki, szuflady, elementy maskujące. Najczęściej ma ona ciemne odcienie drewna, betonu lub jest w czerni. Jeśli masz małe mieszkanie, postaw na jaśniejsze wyposażenie, aby zadbać o wizualne wrażenie otwartości. Nie powinno zabraknąć tu i elementów ze stali: uchwyty do szafek, nogi hokerów, żyrandole.

Blaty kuchenne dobiera się do kolorystyki mebli: jeśli zabudowa jest jaśniejsza, blaty – ciemniejsze, i odwrotnie. W industrialnej kuchni znajdź również miejsce na stylizowane dodatki i sprzęty AGD: lodówka i czajnik w stylu vintage, ekspres do kawy i mikrofalówka retro. Lodówka i zmywarka mogą być niezabudowane, aby zaakcentować surowy charakter wnętrza.

Jeśli chcesz dodać jeszcze jakieś elementy, ogranicz się do pojedynczych, np. bambusowego lub stalowego stojaka na wino, metalowych pojemników na oliwę i ocet lub metalowego pojemnika na sztućce.

Podłogę możesz wyłożyć gresem imitującym beton, większymi płytkami, np. przypominającymi marmur lub panelami. Ściany w kuchni w stylu industrialnym mogą być wyłożone kafelkami imitującymi beton, cegłę lub mieć inny, dowolny kolor tego stylu.

Jadalnia w stylu industrialnym

Zwykle będzie to niewielka przestrzeń, w której potrzebny jest konkret: stół, krzesła, dobre oświetlenie. Meble industrialne w jadalni powinny być solidne i masywne. Sprawdzą się te wykonane z litego drewna i z metalowym stelażem. Krzesła w stylu industrialnym mogą być tapicerowane, z tworzywa sztucznego w kolorze stelażu stołu lub metalowe. Podłoga w tej części mieszkania dobrze będzie wyglądać, gdy zostanie wykończona tymi samymi materiałami co posadzka w salonie.

Aby dodać indywidualnych akcentów w jadalni w stylu industrialnym, wybierz podkładki pod talerze lub kubki w intensywnym kolorze. Powieś przemysłowy plakat. Postaw na stole rzeźbę przypominającą elementy maszyn lub stylizowany świecznik albo lampion.

Łazienka w stylu industrialnym

Tu stawia się przede wszystkim na prostotę, geometryczność i minimalizm.

Armatura w łazience w stylu industrialnym powinna być prosta w formie: sprawdzi się zarówno kanciasta, jak i owalna. Jej kolor jest dowolny: od bieli po czernie, w zależności od oczekiwanego efektu. Materiały, z których może być wykonana, to ceramika, szkło, jak i kamień.

Postawisz tu wolnostojącą wannę stojącą bezpośrednio na podłodze albo umieszczoną na nóżkach, np. metalowych, lub umieścisz otwartą kabinę prysznicową. Ściany i podłogi możesz wykończyć tymi samymi płytkami imitującymi beton lub marmur. W ten sposób stworzysz ciekawy efekt spójności pomieszczenia.

Ciekawą opcją jest również zaaranżowanie jednej ze ścian, np. tę, przy której znajduje się umywalka i lustro lub prysznic, w zupełnie odmienny sposób, np. mniejszymi kafelkami w innym kolorze lub o konkretnym wzorze.

Łazienka w stylu industrialnym wyróżnia się najbardziej stonowaną kolorystyką. Dominują tu biele, szarości i czernie. Jeśli chcesz ją nieco rozświetlić lub dodać własnego akcentu, zdecyduj się na pojedyncze, kontrastowe elementy, np. musztardowy ręcznik.

Praktycznymi dodatkami, które umilą codzienne korzystanie z pomieszczenia, będą:

  • drewniane skrzynki na kosmetyki,
  • metalowe wieszaki na ręczniki,
  • matowe, czarne dozowniki i mydelniczki,
  • lusterko na wyciąganym uchwycie przymocowanym do ściany,
  • bambusowy stojak na papier toaletowy.

Oświetlenie w łazience zapewnią punkty świetlne na suficie, np. w formie prostych reflektorów punktowych, i żyrandol nad umywalką.

Aranżacja mieszkania
Aranżacja mieszkania, fot. gettyimages.com.

Sypialnia w stylu industrialnym

Surowy klimat stylu industrialnego i sypialnia? To połączenie jest możliwe bez utraty komfortu i przytulności pokoju, w którym regenerujesz siły na kolejny dzień. Podstawą jest tu wygodne łóżko. Powinno ono mieć prostą formę, być wykonane z drewna lub metalu. Masz małą sypialnię? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ono rozkładane. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń w ciągu dnia.

Pozostałe meble, które mogą znaleźć się w pokoju w stylu industrialnym, to:

  • szafa – sprawdzi się wolnostojąca z drewna, zabudowana z lustrem lub – gdy masz niewiele ubrań – w formie metalowego stojaka, który wyraziście podkreśli przemysłowy charakter pokoju;
  • stolik nocny – z szufladą lub półką na najpotrzebniejsze nocne akcesoria;
  • komoda – prosta, geometryczna, z drewna;
  • regał – na przykład ze stalowej konstrukcji i szklanymi półkami.

Najważniejsze, aby meble, które wybierzesz, ze sobą współgrały wizualnie.

Mała sypialnia w stylu industrialnym może zostać świetnie zaaranżowana również na antresoli. Tam najlepiej sprawdzi się łóżko z szafką nocną i niedużym dywanem. Charakteru dodadzą wyeksponowane belki stropowe. W tym pokoju doskonale będą wyglądać wszelkie naturalne barwy: odcienie szarości, beżu, bieli i kolory drewna i cegły.

Oświetlenie w sypialni zapewnisz sobie np. wolnostojącą lampą przypominającą reflektor, kinkietami przy łóżku, lampką na szafce nocnej lub kilkupunktowymi lampami sufitowymi z żarówkami Edisona. Jedną ze ścian dla kontrastu możesz okleić tapetą przypominającą cegły, np. w bieli lub szarości, albo pomalować wyróżniającym się kolorem, np. ciemnej szarości.

Wystrój industrialny w pokoju młodzieżowym

Podobnie jak w pozostałych częściach domu urządzanych w stylu industrialnym tak i tutaj postaw na proste, funkcjonalne meble, pozbawione zbędnych zdobień. Łóżko może być wykonane z metalu lub drewna, mieć tradycyjną formę lub być piętrowe ze stalowej konstrukcji.

Gdy urządzasz pokój młodzieżowy w stylu industrialnym, pamiętaj o biurku. Wybierz dużą, dębową płytę na metalowej ramie. Do tego dodaj metalową lampkę na biurko i gotowe! Uzupełnij pomieszczenie o regały na książki, komody z szufladami i szafę na ubrania.

Zadbaj o odpowiednie wykończenie ścian i podłogi. Posadzkę wyłożysz panelami w jaśniejszych odcieniach drewna. Również ściany powinny mieć spokojne, neutralne barwy: odcienie szarości, bieli, z dodatkiem czerni, np. w postaci jednej ściany wymalowanej farbą tablicową, po której można pisać kredą.

Przestrzeń ożywią intensywne akcenty kolorystyczne, np. w postaci kolorowych pościeli lub dywanu. Pamiętaj, że to pokój nastolatka, więc unikaj ciężkich, przygnębiających barw. Oświetlenie zapewni tu metalowa lampka na biurko w bieli lub czerni, żyrandol na suficie, stylowe plafony lub reflektory.

 

Źródła:

  1. „Styl industrialny a loftowy we wnętrzach – co je różni?”, https://www.brw.pl/blog/styl-industrialny-a-loftowy-we-wnetrzach-co-je-rozni/, data dostępu: 24.11.2023 r.
  2. „Styl industrialny – 6 zasad w aranżacji wnętrz”, https://siodme-niebo.pl/styl-industrialny-6-zasad-w-aranzacji-wnetrz/, data dostępu: 24.11.2023 r.
  3. „Styl industrialny – przewodnik po industrialnych wnętrzach”, https://costway.pl/_blog/styl-industrialny-przewodnik-po-industrialnych-wnetrzach, data dostępu: 24.11.2023 r.
sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły