Jesień w domu, jak ciekawie zaaranżować wnętrze

eye 201 25.09.2024
facebook linkedin twitter google news rss

Jesienią dni są chłodniejsze i szybciej robi się ciemno, a my coraz więcej czasu spędzamy w domu. Zatem jest to doskonały moment, aby odświeżyć jego wygląd. Podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrza, aby były przytulne, stylowe i zgodne z najnowszymi trendami.

  • Kolory sezonu to wszelkie barwy ziemi: odcienie zieleni, brązów, pastelowe żółcie i delikatne pomarańcze i brzoskwinie. Wprowadzają one do wnętrz ciepło i elegancję.
  • Jesienią dominują też naturalne materiały: drewno, kamień, rattan oraz len i wełna. Dzięki nim wnętrza zyskują na przytulności i harmonii.
  • Pomieszczenia można ocieplić, wprowadzając miękkie tkaniny: welur, wełnę oraz kaszmir. Popularne są także ręcznie plecione dywany oraz narzuty i poszewki zrobione z naturalnych materiałów.
  • Jesienią stawiajmy na cieplejsze, ambientowe oświetlenie. Nastrój w domu stworzą lampy stołowe, podłogowe i wiszące z abażurami w ciepłych kolorach.
  • Jesienne dekoracje można także zrobić samodzielnie z kasztanów, żołędzi, kolorowych liści, dyni i kabaczków.

Jesienne dekoracje przed domem

Wianki na drzwi to nowy trend w ozdabianiu domu. Choć zwykle kojarzone są z okresem bożonarodzeniowym, to sprawdzą się także jako jesienna dekoracja. Stroiki można kupić albo zrobić samodzielnie z liści zebranych przy okazji spaceru i podsuszyć lekko w domu. Kompozycję warto urozmaicić wstążkami, gałązkami jarzębiny, jeżówki, głogu albo dzikiej róży. Samo wykonanie wianka jest proste. Wystarczy kupić gąbkę florystyczną i druciki. Następnie liście i gałązki albo przyklejamy do niej, albo wpinamy. Gotowy wianek mocujemy na drzwiach wejściowych.

Wejście do domu, można ozdobić także dekoracyjnymi donicami z wrzosami, różnego rodzaju i koloru dyniami oraz orzechami albo kasztanami zebranymi w wiklinowym koszu.

Modne kolory

W 2024 r. dominują ciepłe i przytulne barwy ziemi: delikatne brązy, pastelowe odcienie żółtego, przybrudzony róż i łagodne zielenie. Co więcej, kolorem roku 2024 wg Pantone jest Peach Fuzz, czyli aksamitny i delikatny ton brzoskwiniowy. Inne modne odcienie to m.in.: błękitne szarości, błękit oceanu, delikatne pastele oraz spokojne odcienie zielonego np. butelkowa i oliwkowa zieleń. Wszystkie te kolory idealnie wpasowują się w jesienne aranżacje i pomogą stworzyć klimatyczne i ciepłe pomieszczenia. Można je wykorzystać na ścianach albo jako element kolorystyczny występujący na tekstyliach, tapicerce pojedynczego mebla albo na dekoracjach.

Barwy ziemi, są w trendach od kilku sezonów i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Warto pamiętać, że doskonale współgrają one nie tylko ze sobą, ale też z naturalnymi surowcami, takim jak drewno i kamień. Z powodzeniem brązy, zielenie i błękity można wprowadzić także do wnętrz minimalistycznych. Dzięki temu wizualnie ocieplimy pomieszczenia.

Oświetlenie

Jesienią, kiedy słońce świeci krócej i mniej intensywnie niż latem, warto pomyśleć o dodatkowych źródłach światła. Oświetlenie nie tylko pozytywnie wpływa na ludzi, ale też dodaje ciepła i przytulności.

W trendach są lampy ze stelażem wykonanym z naturalnych materiałów, takich jak bambus, rattan, juta albo drewno. Plecione abażury rzucają delikatne, rozproszone światło, tworząc intymną i relaksującą atmosferę.

Inną opcją są dekoracyjne żarówki LED o ciepłym świetle. Mają one ciekawe kształty samego szkła, jak i żarnika, np. mogą tworzyć wzory serca, spirali albo innych fantazyjnych deseni. Dostępne są też w wielu kolorach np. w czarnym, złotym, półprzeźroczyste albo przydymione. Jest to prosty sposób na odświeżenie starej lampy. Wystarczy zdjąć abażur i wkręcić dużą żarówkę – a wnętrze zyskuje na charakterze.

Świeczki i latarenki to kolejne elementy oświetlenia, które doskonale sprawdzą się na jesienno-zimowe wieczory. Można je ustawić w dowolnym miejscu, a wewnątrz umieścić zapachowe świecie. Aromat przypraw korzennych, wanilii albo drzewa sandałowego tworzą przytulną, zmysłową atmosferę, idealną do relaksu po pracowitym dniu.

W sklepach jest bardzo dużo rozmaitych świeczników i podstawek na podgrzewacze. Od nowoczesnych form wykonanych w minimalistycznym designie, poprzez klasyczne szklane pojemniki i wysokie świeczniki z metalu i mosiądzu, po elementy w jesiennych kształtach i kolorach, np. dyni albo liści.

Kwiaty w domu i na balkonie

Rośliny doniczkowe nie tylko ozdabiają wnętrze, ale też poprawiają jakość powietrza i wprowadzają naturę do naszego domu. Na jesień warto wybrać rośliny o liściach w ciepłych odcieniach, takie jak fikusy czy kaktusy oraz takie, które kwitną właśnie na jesieni. Możemy umieścić je na półkach, stolikach kawowych lub w wiszących doniczkach. Z tym że rośliny kwitnące o tej porze roku, najlepiej jest ustawić na okiennym parapecie albo na regale lub komodzie w pobliżu okna, tak by zapewnić im, jak najwięcej naturalnego światła.

We wrześniu lub październiku zaczynają kwitnąć przykładowo cyklameny, hebe, celozje oraz żurawki. Oprócz nich w domu dobrze będą się czuły rozchodniki i chryzantemy oraz oczywiście wrzosy. Są to kwiaty kwitnące do późnej jesieni. Warto kupić kilka odmian w różnych kolorach i stworzyć z nich kolorową i oryginalną kompozycję.

Dobrym pomysłem jest też zmiana wystroju balkonu. W donicach posadźmy różnokolorowe astry, mieniące się różnymi odcieniami fioletów wrzosy, chryzantemy białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone oraz aksamitki. Większość z tych roślin sprawdzi się też w przydomowym ogródku. Jesienne ogrodowe albo balkonowe kompozycje można wzbogacić na przykład o niewielkie dynie o interesujących kształtach i kolorach, trawy ozdobne oraz różne drewniane akcesoria np. wiklinowe kosze, niewielkie rzeźby albo ceramiczne świeczniki. W tym roku dużą popularnością cieszy się kolorowa i charakterystyczna kapusta ozdobna. Atrakcyjną propozycją są też zimozielone krzewy liściaste np. bukszpany, trzmielina Fortue’a albo kiścień Waltera.

A co zrobić, jeśli już mamy w domu niemałą dżunglę? Dobrym i niedrogim sposobem na nową aranżację jest wymiana osłonek na doniczki w jesienne wzory i kolory.

Dekoracje

W przypadku aranżacji wnętrz ważne jest też świadome wybieranie materiałów, z jakich zostały wykonane poszczególne przedmioty. W 2024 r. modne są: drewno, ceramika oraz kamień. Co istotne, powinny być tak obrobione, aby została podkreślona faktura danego materiału.

Najprościej jest wykonać dekorację z tego, co oferuje nam natura, czyli kasztanów, szyszek, orzechów, zasuszonych kolorowych liści oraz ozdobnych odmian dyń, kabaczków i cukinii. Tej jesieni bardzo modne są mini dynie w kolorze biały. Warto wiedzieć, że są one też jadalne. Dary natury można ułożyć w koszyku wiklinowym przy schodach, na balkonie, albo przyozdobić nimi parapet.

Pięknie wyglądają też jesienne owoce takie jak jabłka i gruszki ułożone na ozdobnej patrze i postawione na stole w kuchni, jadalni albo salonie. Dodatkowo taka kompozycja zachęca do sięgnięcia po zdrową przekąskę.

Ciekawym pomysłem jest samodzielne wykonanie jesiennych dekoracji z kolorowego papieru. Można wyciąć kształty nawiązujące liści klonu, kasztanowca albo grzybki i stworzyć z nich girlandę lub naklejki na okna.

Spadające z drzew kasztany, które są symbolem jesieni, również warto wykorzystać do dekoracji wnętrza. Dzięki swojej intensywnej brązowej ładnie wyglądają w każdym zestawieniu. Jeśli włożymy je do przezroczystego wazonu lub do ozdobnego słoja, ewentualnie całość uzupełnimy żołędziami albo postawimy świeczkę, wykonamy własnoręcznie ciekawą i prostą do zrobienia dekorację na parametr albo stolik w salonie.

Tekstylia

W jesienne chłodne dni przydadzą się puszyste poduszki, kapy i miękkie koce. Dzięki przytulnym tkaninom, takim jak wełna, welur albo aksamit stworzymy w domu ciepłą atmosferę. Poza tym gruby koc jest idealny do otulenia się podczas chłodniejszych wieczorów. Do tego kubek gorącego kakao oraz dobra książka lub serial i mamy przepis na relaksujący długi deszczowy i chłodny wieczór.

W sklepach są dostępne narzuty, poduszki i dywany w jesienne wzory, takie jak liście, gałęzie lub motywy zwierzęce kojarzące się z tą porą roku. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać tekstylia gładkie albo włochate jednokolorowe, z tłoczonym wzorem albo z motywem jesiennym.

W ten sposób szybko i łatwo stworzymy w naszym domy atmosferę ciepła i przytulności.

Jesienna atmosfera w domu

Warto pamiętać, że to my, a nie trendy decydują o tym, jak będzie wyglądał nasz dom. Ma on być przede wszystkim funkcjonalny i komfortowy. Dlatego decydując się na zmianę aranżacji, wszelkie kolory i dekoracje muszą nam się podobać. Jeśli nie lubimy brązów i czerwieni, nie musimy od razu malować ścian na te kolory, wystarczy kilka drobnych akcentów np. w formie patery na owoce. Możemy też całkowicie zrezygnować z tych odcieni i wybrać biele oraz szarości, a wnętrza ożywić np. zielenią albo błękitami.

Podobnie jest ze wszelkimi dodatkami. Nie każdy lubi kadzidełka albo też rozstawione świeczki. Na szczęście dostępnych jest wiele różnych dekoracji, zatem każdy jest w stanie wybrać to, co mu się podoba.

W trakcie zakupów pamiętajmy też o ekologii. Być może mamy dekoracje z poprzednich lat, które wystarczy wyczyścić albo odnowić, aby nadal nam służyły. Poza tym dom możemy udekorować ogólnodostępnymi darami natury: szyszkami, kasztanami i liśćmi. A do ich wykonania warto zaangażować innych członków rodziny w tym dzieci i spędzić razem kreatywnie czas.

sub
Subskrybuj aktualności dotyczące nieruchomości

Wrong email format

sub
Subskrybuj aktualności dotyczące nieruchomości

Wrong email format

No Comments

Write what you think about the article
You will be the first to comment

Related articles