Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji – kluczowe informacje

eye 1570 01.03.2023
facebook linkedin twitter google news rss
dobrowolne-poddanie-sie-egzekucji

Właściciel nieruchomości, który decyduje się na zawarcie umowy najmu okazjonalnego, musi pamiętać o konieczności przygotowania dodatkowych dokumentów, takich jak oświadczenie do najmu okazjonalnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Co gwarantuje takie oświadczenie i dlaczego jest istotne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest dobrowolne poddanie się egzekucji w przypadku umowy najmu,
  • jakie oświadczenia są niezbędne przy okazji najmu okazjonalnego,
  • czym jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji w związku z umową najmu okazjonalnego.

Czym jest dobrowolne poddanie się egzekucji w przypadku umowy najmu?

Dobrowolne poddanie się egzekucji to zobowiązanie – w tym przypadku ze strony najemcy – do opróżnienia zajmowanego lokalu we wskazanym terminie. Dla wynajmującego poddanie się egzekucji przez najemcę jest formą zabezpieczenia.

Oświadczenia do najmu okazjonalnego

Najemca musi złożyć określone oświadczenia do umowy najmu okazjonalnego – mowa o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, oświadczeniu najemcy wskazującym lokal, w którym najemca zamieszka w przypadku eksmisji, a także oświadczeniu osoby trzeciej, będącej właścicielem mieszkania i wyrażającej zgodę na przyjęcie lokatora do siebie, gdy ten zostanie eksmitowany z wynajmowanego lokalu.

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w związku z umową najmu okazjonalnego

Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji jest niezbędne w przypadku umowy najmu okazjonalnego. Najemca, podpisując dokument, wyraża zgodę na przeprowadzenie egzekucji obowiązku opróżnienia i wydania lokalu wynajmującemu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu.

Co istotne, oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji powinno mieć formę aktu notarialnego – dzięki temu dokument stanowi tytuł egzekucyjny i tym zastępuje wyrok sądowy, a właścicielowi nieruchomości pozwala uniknąć długiego postępowania sądowego. Wynajmujący musi jedynie zawnioskować do sądu o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. To z kolei umożliwi wszczęcie egzekucji komorniczej przeciwko nieuczciwemu najemcy, który mimo podpisanej umowy i złożonego oświadczenia nie opuścił samodzielnie lokalu. Właściciel lokum musi jedynie pamiętać, że podobnie jak w przypadku klauzuli wykonalności, musi złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji.

Należy również mieć na uwadze, że oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji – jeśli zostało zawarte w odrębnym akcie notarialnym, a nie bezpośrednio w umowie najmu okazjonalnego – powinno zawierać źródło zobowiązania.

Właściciel nieruchomości, który sporządzi wzór oświadczenia, powinien dostarczyć go notariuszowi – ten na tej podstawie sporządzi akt notarialny, który następnie zostanie podpisany przez najemcę.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły