Czy na każdym Polaku spoczywa obowiązek meldunku?

eye 368 27.02.2023
facebook linkedin twitter google news rss
obowiazek-meldunkowy

Na co dzień najczęściej używamy adresu zamieszkania – i w celach prywatnych, i przy załatwianiu spraw w urzędach. W związku z tym warto zastanowić się nad jedną kwestią: czy w Polsce jest obowiązek meldunkowy, skoro adres zameldowania odgrywa obecnie marginalną rolę w codziennym życiu? Odpowiadamy na to pytanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy w Polsce jest obowiązek meldunkowy w 2023 roku,
  • czy każdy Polak podlega obowiązkowi meldunkowemu w Polsce,
  • czy jest kara za brak meldunku,
  • czy w Polsce jest obowiązek meldunku tymczasowego,
  • czy można mieć dwa meldunki,
  • kiedy zostanie zniesiony obowiązek meldunku w Polsce.

Czy w Polsce jest obowiązek meldunkowy w 2023 roku?

Na każdym obywatelu Polski spoczywa obowiązek meldunkowy. To kwestia regulowana prawnie, którą precyzuje art. 24 ust. 1 Ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Zgodnie z nim obowiązkowi zameldowania w konkretnym miejscu podlega każda osoba dysponująca zdolnością do czynności prawnych, a jeśli nie ma takiej zdolności – jej przedstawiciel ustawowy czy też opiekun prawny.

Ponadto w odniesieniu do meldunku obowiązek może sprowadzać się do:

  • zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego,
  • wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
  • zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice RP – o ile jest to wyjazd z zamiarem stałego pobytu.

Obowiązek meldunku należy spełnić w ciągu 30 dni od jego wystąpienia, czyli od dnia zamieszkania pod wskazanym adresem.

Czy Polak musi być zameldowany? A co z obcokrajowcami?

Choć jeszcze w czasach PRL-u obowiązek meldunku stanowił bardzo ważną kwestię i był egzekwowany zgodnie z literą prawa, obecnie przepisy uległy pewnemu rozluźnieniu, przynajmniej w codziennym życiu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że temu obowiązkowi podlegają również obcokrajowcy, którzy planują co najmniej 3-miesięczny (lub dłuższy) pobyt na terenie naszego państwa. Zgodnie z prawem meldunek powinni załatwić w ciągu:

  • 30 dni – jeśli są obywatelami UE, EOG lub Szwajcarii,
  • 4 dni – jeśli pochodzą z innych państw.

Obowiązek meldunkowy – czy jest kara za brak meldunku?

Skoro przepisy dotyczące meldunku są tak jasno sprecyzowane, można spodziewać się tego, że za brak zameldowania czeka poważna kara. W rzeczywistości nie jest ona jednak przewidziana w żadnym dokumencie prawnym. Podsumowując – niedopełnienie tego obowiązku nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami dla obywatela Polski.

Określenie „obywatela Polski” jest tutaj jednak kluczowe. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w odniesieniu do osób innej narodowości obowiązek meldunku w Polsce jest bardziej egzekwowany. A zatem brak meldunku stałego może zatem skutkować nałożeniem grzywny na obcokrajowca. Jej wysokość zależy od kilku czynników i jest ustalana indywidualnie.

Obowiązek meldunkowy - jaka kara za brak?
Brak zameldowania w Polsce zasadniczo nie wiąże się z żadną karą.

Czy w Polsce jest obowiązek meldunku tymczasowego?

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię związaną z meldunkiem. Polskie prawo uwzględnia jego dwa warianty:

  • meldunek stały – jest to miejsce zamieszkania, w którym zamierzamy przebyć na stałe. Pojęcie to ma znaczenie tylko w kontekście ewidencyjnym i ma na celu ustalenie miejsca, w którym można zastać daną osobę;
  • meldunek tymczasowy – oznacza przebywanie w konkretnym miejscu przez określony czas, ale bez intencji pozostania w nim na stałe. Obowiązek zgłoszenia meldunku tymczasowego powstaje, gdy osoba przebywa w nim od co najmniej 3 miesięcy. Jeśli zarejestrujemy się na pobyt tymczasowy na określony czas (np. rok – tyle, ile trwa umowa najmu mieszkania), po jego upłynięciu nastąpi automatyczne wymeldowanie z tego adresu. Nie musimy składać w tym celu żadnych dokumentów.

Czy można mieć dwa meldunki?

W kwestii podwójnego meldunku polskie prawo stawia sprawę jasno. Obywatel może dysponować dwoma meldunkami. Obowiązek prawny precyzuje jednak, że musi to być jeden meldunek stały i jeden tymczasowy. Niedopuszczalne jest jednak, by były to dwa meldunki stałe lub dwa meldunki czasowe. Prawo administracyjne zabrania takich sytuacji, w związku z tym ewentualne 3 czy 4 miejsce pobytu nie może zostać wskazane w dokumentacji.

Kiedy zostanie zniesiony obowiązek meldunku w Polsce?

Od 1 marca 2015 roku zniknął obowiązek umieszczania danych adresowych na dowodzie tożsamości. Powodem do tego była chęć wprowadzenia zmian w prawie meldunkowym i zniesienie konieczności wymiany dokumentu tożsamości po przeprowadzce.

Chociaż początkowo wszystko zmierzało w tym kierunku, to jednak ostatecznie pomysł nie wszedł w życie. Mimo wszystko adres zameldowania stracił na znaczeniu w ciągu ostatnich lat. Zastępowanie go adresem zamieszkania jest dziś nie tylko możliwe, ale w pewnych sytuacjach wręcz pożądane – chociażby w korespondencji z urzędami czy pracodawcą.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły