Wirtualne Targi Nowych Mieszkań i Domów to doskonała okazja, aby porozmawiać o pracach wykończeniowych i aranżacyjnych we wnętrzach. Każdy, kto choć raz w życiu przechodził ten proces, wie, że to nie jest prosta sprawa. Jak zrobić to mądrze, efektywnie i ekonomicznie podpowiada Michał Stemplewski, Bussines Unit Director Działu Usług w firmie Komfort S.A.
Wykańczanie wnętrz – co jest najważniejsze
Zakup nieruchomości to dla wielu duże wyzwanie. Niestety nie ostatnie, z jakim mierzą się nowi właściciele. Czeka bowiem na nich wykończenie pomieszczeń i ich wyposażenie. Co oznacza kolejne koszty oraz czas. Jak to zrobić sprawnie i dobrze?
– Moja rada to cokolwiek robisz, rób to porządnie, tak aby do tego nie wracać – sugeruje Michał Stemplewski. – Jak coś kupujesz, to ma to być dobre pod względem jakości i ma cieszyć też oko.
Przy wykańczaniu wnętrz istotną kwestią jest jakość materiałów i akcesoriów. Wysokiej klasy asortyment znajdziemy w każdym segmencie: premium, jak i popularnym. Zatem warto wybrać polecane produkty, nawet jeśli są droższe. Na przykład panele podłogowe z wyższą klasą ścieralności lub kable zapewniające lepszą izolację i odporność na czynniki zewnętrzne albo nawet energooszczędne żarówki LED.
– Dla mnie porządne wykończenie ma dwa wymiary. Wymiar jakościowy, czyli wybieramy produkty o takich cechach, które powodują, że są one trwałe oraz kontekst estetyczny – wyjaśnia Michał Stemplewski. – Design powinien mieć charakter ponadczasowy. Co oznacza, że nie musisz do tego wracać za chwilę, bo akurat wyszło z mody.
Oczywiście ten drugi wymiar zależy w dużej mierze od gustu właściciela, segmentu nieruchomości i jej przeznaczenia. Lokale na sprzedaż i na wynajem powinny być aranżowane w stylu nowoczesnym, ale neutralnym i jak najbardziej ponadczasowym. Z kolei mieszkanie przeznaczone na własny użytek można urządzić wedle własnych upodobań i możliwości finansowych.
Inną kwestią są nieruchomości premium, które rządzą się zupełnie innymi prawami. Tam liczy się najwyższa jakość, nowoczesny design i całościowa koncepcja lokalu.
Co w sytuacji, kiedy trzeba wykończyć mieszkanie, a dysponuje się niewielkim budżetem?
– Dobrym sposobem na wykańczanie wnętrz przy niewielkim budżecie jest zaczęcie aranżacji od najbardziej potrzebnego pomieszczenia – ale musi być zrobione dobrze – proponuje Michał Stemplewski. – Nie rezygnuj ze swojego komfortu, z poczucia tego, że to jest Twoje miejsce i chcesz w nim przebywać.
Budżet można wspomóc też zakupami na raty albo z odroczoną płatnością. Warto też rozeznać się w promocjach i upustach. Często dostępne są atrakcyjne oferty na zakup kompletu mebli kuchennych albo rabaty przy zakupach łączonych, np. mebli i sprzętu AGD.
Inną możliwością jest łączenie zakupu produktów z usługami.
– W sieci Komfort możesz zakupić produkty z usługą montażu, która jest inaczej opodatkowana niż produkty. Zatem zgodnie z przepisami łącząc zakupy z usługami, stawka VAT spada do 8 proc. – podpowiada Michał Stemplewski. – Więc za każde 100 zł wydanych na remont, 12 proc. tej wartości wraca do Twojej kieszeni, i to tylko dlatego, że skorzystałeś z zakupu produktu i usługi w jednym miejscu.
Etapy prac wykończenia wnętrza
Wykańczanie wnętrz to zadanie wieloetapowe, do którego trzeba się dobrze przygotować. W trakcie planowanie i projektowania wnętrz dobrze jest oszacować całkowity budżet przedsięwzięcia, co ułatwi dokonywanie wyborów zakupowych.
Wizja i projekt
Najważniejszy jest pomysł na wnętrze. Inspiracje można czerpać z czasopism wnętrzarskich, serwisów poświęconych aranżacjom mieszkań czy sklepów meblowych. Wykonanie projektu wyposażenia wnętrza można również zlecić specjaliście.
– Moim zdaniem są dwie grupy osób: tacy, którzy chcą być autorami wizji urządzenia mieszkania oraz tacy, którzy poszukują pomysłów u projektanta wnętrz – mówi Michał Stemplewski. – Pamiętajmy, że nie musimy od razu zatrudnić architekta do zaprojektowania całego wnętrza, można zlecić np. opracowanie tylko łazienki lub salonu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które akurat nie mają dużo środków.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektantów zatrudnionych w sklepach meblowych, budowlanych czy z wyposażeniem wnętrz. W większości przypadków tego typu usługa jest bezpłatna. Poza tym na rynku dostępne są intuicyjne w obsłudze programy online do aranżacji wnętrz. W aplikacji można m.in. zaplanować kolor wnętrza, ustawienie mebli i sprzętów czy ułożenie dodatków.
Wykonanie projektu
Po przygotowaniu projektu i zaplanowaniu zakupów konieczny jest wybór wykonawcy przedsięwzięcia. Skąd wziąć odpowiednią ekipę?
– W przypadku montażu wystarczy dołożyć taką usługę do zakupów w sieci Komfort. Umawiamy się z ekipą na konkretny wybrany przez nas termin i problem znika – tłumaczy Michał Stemplewski. – Koszt montażu salonu to ok. 10-12 proc. wartości projektu. W przypadku łazienki koszty części produktowej i usługowej są podobne.
Powiązanie zakupu produktów z montażem jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Ekipy współpracujące z sieciami znają dobrze asortyment, a tym samym potrafią sprawnie i dobrze złożyć meble albo zainstalować wyposażenie łazienki lub kuchni. Znacznie łatwiej jest też złożyć reklamację i zażądać poprawy usługi niż w przypadku firmy zewnętrznej.
Nie tylko duże sieci współpracują z firmami montażowymi, zwykle też pracownie aranżacji wnętrz mają zaufanych przedsiębiorców i fachowców, którzy sprawnie i dokładnie wykonują swoją pracę. Sprawdzonych ekip remontowych warto też szukać na grupach w mediach społecznościowych lub po prostu pytając sąsiadów i znajomych o polecenia.
Trendy w architekturze wnętrz
Architektura wnętrz podlega modzie. Trendy się zmieniają, a wraz z nimi upodobania estetyczne. W tym roku trendy wnętrzarskie wiążą się z coraz lepiej rozumianą potrzebą działań prośrodowiskowych. Na wartości zyskują materiały i produkty przyjazne naturze. Dominuje kolorystyka ziemi, zieleni i przyrody. Co nie oznacza, że na rynku dostępne będą produkty do wyposażenia wnętrz tylko w tej stylistyce. Ponadczasowe kolory – biel i czerń zawsze efektownie wyglądają w mieszkaniu.
– Klienci najczęściej wybierają styl ponadczasowy, klasyczny. Modne wciąż są szarości wszelkiego rodzaju, desenie drewniane, dębowe ciemne, poszarzane albo podbielone – Michał Stemplewski. – Myślę, że wybór tego typu wzornictwa estetycznego jest odpowiedni także dla tych, którzy chcieliby remont wykonać na kolejne dziesięć lub kilkanaście lat.
Ekologia w wykończeniu wnętrz
Większa świadomość społeczeństwa w kwestii tego, jak zmiany codziennych nawyków mogą pozytywnie wpłynąć na środowisko, ma swoje odzwierciedlenie w preferencjach zakupowych. W projektowaniu wnętrz coraz częściej zwraca się uwagę na wybór takich produktów, które będą bezpieczne dla ludzi i nieszkodliwe dla natury. Działania te mają ograniczyć szkodliwy wpływ człowieka na przyrodę. Korzystanie z mebli z recyklingu, tkanin, naczyń i dekoracji wytwarzanych z roślin pochodzących z upraw ekologicznych czy materiałów farbowanych naturalnymi barwnikami ma promować dobre zachowania.
– Mamy też cały segment produktów łazienkowych, w których są zastosowane rozwiązania ekologiczne – mówi Michał Stemplewski. – Na przykład toalety mają zbiorniki wody z ograniczoną ilością wypływu, co sprzyja jej oszczędności i zmniejsza rachunki.
Działania proekologiczne to nie tylko wybór produktów wykonanych z naturalnych surowców, ale również wyposażenia wspierającego oszczędzanie wody i energii elektrycznej. W łazience można wymienić wannę na prysznic oraz zamontować baterię z perlatorem napowietrzającym strumień wody. Oszczędności generuje również armatura z termostatem i funkcją regulacji przepływu wody czy sprzęt AGD w najbardziej energooszczędnych klasach energetycznych.
Modernizacja wnętrza jako inwestycja
Nie zawsze nabywane w celach inwestycyjnych mieszkanie nadaje się do natychmiastowego wystawienia na rynek najmu. Często są to lokale, które wymagają modernizacji lub odświeżenia i dobrego wyposażenia. Potencjalny najemca z pewnością zwróci uwagę na stan techniczny mieszkania i jego umeblowanie.
– Pandemia nam pokazała, że w czasie kiedy byliśmy zamknięci w domu, nagle okazało się, że stał się on centrum świata – wyjaśnia Michał Stemplewski. – Potrzebował on więcej funkcji niż zazwyczaj. Salony stały się też biurem, łazienki miejscem odpoczynku, a nasze dzieci nagle w swoich pokojach były w szkole.
Wymiana przestarzałego sprzętu na nowy z pewnością wpłynie na komfort codziennego funkcjonowania przyszłych najemców. Wprowadzenie drobnych zmian do już zaaranżowanej przestrzeni może też pozytywnie wpłynąć na funkcjonalność wnętrza i wygodę korzystania z mieszkania.
No Comments