Umowa najmu krótkoterminowego – jak ją przygotować?

eye 1353 01.03.2023
facebook linkedin twitter google news rss
umowa-najmu-krotkoterminowego

W przypadku modelu biznesowego polegającego na wynajmie lokalu na krótki okres standardowa umowa najmu nie znajdzie zastosowania. Jeśli zdecydujemy się na odpłatne udostępnianie nieruchomości na krótki czas, konieczne będzie podpisanie umowy najmu krótkoterminowego. Wzór i najważniejsze informacje o tym dokumencie przedstawiamy poniżej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy znajduje zastosowanie umowa najmu krótkoterminowego,
  • z jakich elementów składa się umowa najmu krótkoterminowego,
  • na czym polegają różnice między umową najmu krótko- i długoterminowego,
  • skąd pobrać wzór umowy najmu krótkoterminowego.

Kiedy znajduje zastosowanie umowa najmu krótkoterminowego?

Najem krótkoterminowy to odpłatne udostępnianie nieruchomości na krótki okres, najczęściej kilkudniowy. Stanowi zatem alternatywę dla korzystania z hotelu czy pensjonatu, pozwalając najemcom poczuć się jak w domu podczas wizyty w innym mieście. Na taki model biznesowy decydują się często osoby dysponujące lokalami w miejscowościach o charakterze turystycznym, w których wynajem krótkoterminowy cieszy się największym powodzeniem.

Umowa najmu krótkoterminowego – podstawowe elementy

Aby spełnić wymogi formalne, wzór umowy najmu krótkoterminowego powinien składać się z następujących elementów, takich jak:

  • wskazanie miejsca i daty zawarcia porozumienia;
  • szczegółowe dane osobowe obu stron – imię, nazwisko, adres zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości, PESEL, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą również nazwa firmy, NIP i REGON;
  • precyzyjne wskazanie przedmiotu najmu – opis lokalu i wskazanie na to, że stanowi on przedmiot własności wynajmującego – oraz wyposażenia lokalu, które pozostaje do dyspozycji najemcy;
  • oświadczenie najemcy o tym, że akceptuje zastane warunki mieszkaniowe;
  • ustalenia dotyczące wynagrodzenia za usługę udostępnienia lokalu (kwota, sposób i termin zapłaty oraz indywidualne ustalenia dotyczące kaucji), terminu najmu, sposobu wypowiedzenia umowy i późniejszego zdania lokalu;
  • czytelne podpisy obu stron.

Wzór umowy najmu krótko- i długoterminowego – główne różnice

Najistotniejsza różnica między tymi dwoma rozwiązaniami sprowadza się do okresu udostępnienia lokalu. W przypadku wynajmu długoterminowego może być on nieokreślony z zastrzeżeniem zachowania okresu wypowiedzenia przez obie strony. W umowie najmu krótkoterminowego musi znaleźć się informacja dotycząca konkretnej liczby dni, podczas których najemca może korzystać z nieruchomości.

Warto też zwrócić uwagę na specyfikę rozliczania tego typu wynajmu. Jako że trudno byłoby wyliczać zużycie mediów dla każdego lokatora z osobna, najlepiej doliczyć ich średnie zużycie przez kilka dni do ceny wynajmu. Informację o tym można zawrzeć w umowie najmu krótkoterminowego.

Usługi najmu krótkoterminowego można świadczyć samodzielnie lub za pośrednictwem platform służących do łączenia najemców z wynajmującymi, np. Airbnb czy Booking.com. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, powinniśmy zapoznać się z regulaminem serwisu i sprawdzić, czy nie nakłada on na właściciela obowiązku skorzystania ze specjalnego wzoru umowy najmu krótkoterminowego lub też umieszczenia w dokumencie konkretnych klauzul.

Umowa najmu krótkoterminowego – wzór do pobrania

O czym pamiętać, jeśli rozważamy podpisanie umowy najmu krótkoterminowego? Wzór zebrany w poniższej sekcji z załącznikami są dostępne za darmo. Możemy je pobrać, wydrukować i wypełnić własnymi danymi, aby dopełnić niezbędnych formalności związanych z najmem lokalu na krótki okres.

Chcąc mieć jednak stuprocentową pewność, że dokument precyzuje szczegółowe kwestie, warto zrezygnować z uniwersalnej umowy wynajmu krótkoterminowego. Wzór o indywidualnym charakterze mogą dla nas przygotować prawnicy specjalizujący się w prawie nieruchomości. Choć może to oznaczać dodatkowy wydatek, będzie on jednorazowy. Pozwoli jednak wynajmować mieszkanie ze spokojną głową, bo specjalista zadba o dopracowanie wszystkich szczegółów zgodnie z naszymi potrzebami.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły