Technologie Smart Home — luksus czy nowa norma na rynku nieruchomości?

eye 100 02.09.2024
facebook linkedin twitter google news rss

Jeszcze do niedawna marzeniem było sterowanie muzyką, oświetleniem albo ogrzewaniem bez konieczności biegania po całym domu. Choć teoretycznie część urządzeń była wyposażona w piloty, to jednak do każdego systemu był osobny. Dziś za sprawą technologii smart home, za pomocą jednej aplikacji na module centralnym albo smartfonie można kontrolować większość domowych sprzętów i systemów. Co więcej, w nowym budownictwie smart home staje się powoli normą, chociaż firmy stosują różne stopnie zaawansowania tej technologi.

  • Praktycznie każdy nowy obiekt jest wyposażony w technologię smart home – jednak różnią się one poziomem zaawansowania.
  • Podstawowe funkcje inteligentnego domu obejmują zarządzanie oświetleniem, regulacją temperatury, monitoringiem, wideodomofonem oraz domowymi sprzętami.
  • Zaawansowane systemy są zintegrowane ze sztuczną inteligencją, która jest w stanie dopasować działanie poszczególnych urządzeń i układów do zwyczajów i potrzeb domowników.

Czym jest smart house?

Technologia Smart Home, czyli inteligentny dom to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające zdalne sterowanie i automatyzację domowych urządzeń i systemów. Aby było to możliwe, niezbędne jest stworzenie sieci i podłączenie do niej wszystkich sprzętów, którymi chcemy zrządzać, np. światło, urządzenia RTV/AGD, monitoring i alarmy oraz ogrzewanie.

Automatyzacja jest konieczna, aby sprostać wyzwaniom dotyczącym niskoemisyjności i energooszczędności. Ponadto jest bardzo wygodna. Dzięki niej nie musimy się już więcej martwić, że zapomnieliśmy wyłączyć światła albo żelazko. Warto wspomnieć, że inteligentne systemy są w stanie samodzielnie kontrolować różne urządzenia i reagować na zmiany w otoczeniu, np. zasłaniając lub odsłaniając rolety w oknach.

Technologia smart – luksus, czy nowa norma na rynku nieruchomości

Można śmiało stwierdzić, że technologia smart jest dostępna niemalże w każdym nowoczesnym domu, jednak w różnym stopniu zaawansowania. Normą stało się zarządzanie domowymi sprzętami, oświetleniem i termostatami. Nikogo nie dziwią czujniki ruchu, dymu i wideodomofony. Już teraz możemy będąc w łóżku, zaparzyć kawę albo wstawić pranie. Oczywiście wpierw trzeba wstawić filiżankę do ekspresu oraz pranie do bębna, jednak daje to poczucie komfortu.

Zdecydowanie więcej funkcjonalności oferują systemy smart, które są na wyposażeniu lokali z segmentu premium. Wśród bardziej zaawansowanych opcji można wymienić: system zaciemniania pomieszczeń, który podążając za słońcem, sam zamyka, przymyka lub otwiera odpowiednie rolety, żaluzje albo zasłony. Dzięki temu latem dom się nie nagrzewa, a zimą w pomieszczeniach zatrzymywane jest ciepło.

Najnowsze systemy potrafią również rozpoznawać potencjalne zagrożenie i zareagować na nie. Przykładowo ruch wykonany przez osobę na zewnątrz uruchomia światło i nagrywanie przez kamerę; rozpoznanie silnego wiatru powoduje złożenie markizy na tarasie.

Warto dodać, że technologia smart dotyczy nie tylko poszczególnych mieszkań i domów jednorodzinnych, ale też budynków biurowych, magazynowych i wielorodzinnych. Inteligentne zarządzanie światłem i ogrzewaniem obniża zużycie prądu. Natomiast systemy odzysku wody szarej i zatrzymania deszczówki, przyczyniają się do ekologicznego zarządzania wodą.

Inteligentny dom – jakie są zalety i korzyści?

Najważniejszą korzyścią z instalacji smart home jest wygoda i oszczędność energii elektrycznej oraz własnej.

Automatyzacja procesów, takich jak sterowanie oświetleniem i regulacja temperatury ogrzewania w zależności od pogody pozwala na dopasowanie mocy do aktualnych warunków i potrzeb. Dzięki temu energia się nie marnuje, a rachunki obniżają. Przykładowo, jeśli zapomnimy zamknąć zimą okna, system automatycznie obniży temperaturę w pomieszczeniu do 7 stopni, przez co nie zamarzną. Innym przykładem jest automatyczne wyłączenie oświetlenia, jak tylko opuszczamy dane pomieszczenie. A jeśli połączymy system z instalacją fotowoltaiczną, jesteśmy w stanie jeszcze bardziej oszczędzić energię.

Inteligentny dom znacznie podnosi komfort życia. Każdą funkcją w domu możemy sterować przy pomocy paneli ściennych, smartfonów czy tabletów. Oznacza to, że jesteśmy w stanie włączyć klimatyzację albo ogrzewanie, zanim wrócimy do domu, albo uruchomić pralkę, a nawet zaparzyć zdalnie kawę w ekspresie, tak by aromatyczny napój czekał już na nas. Poza tym znika obawa, że żelazko jest niewyłączone albo okna zostały otwarte. Technologia smart umożliwia zdalne wyłączenie prądu w gniazdkach oraz domknięcie okiennic. Dzięki temu zachowujemy spokój w trakcie dłuższych pobytów poza domem.

Zdalne sterowanie sprzętami to także duże ułatwienie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Poprawia komfort ich życia i bezpieczeństwo oraz wzmacnia samodzielność i pewność siebie.

Co więcej, zdalna i pełna kontrola nad wszystkimi systemami i urządzeniami daje poczucie bezpieczeństwa i poprawia samopoczucie. Jest to nieocenione ułatwienie, szczególnie dla osób zabieganych i zapominalskich. Przykładowo system monitorując np. czujniki zalania, odcina dopływ wody, jak tylko stwierdzi awarię. Zdalny dostęp do sterowania domem i monitoringiem pozwala na sprawdzenie, co się dzieje na terenie posiadłości, umożliwia odebranie na telefonie wideodomofony i porozmawianie z osobą, która stoi przed furtką, albo wpuszczenie kuriera, aby zostawił pod drzwiami przesyłkę. Te czynności można zrobić z każdego miejsca na świecie. Oczywiście, o ile mamy dostęp do internetu.

Co więcej, system może zasymulować obecność domowników, podczas ich wyjazdu np. poprzez sterowanie oświetleniem.

Technologia smart daje też możliwość całkowitej personalizacji stosowanych rozwiązań. Aplikacje mobilne lub głosowi asystenci jak np. Asystent Google, Siri Apple albo Alexa Amazona, umożliwiają sterowanie za pomocą komend głosowych. Poza tym wszystkie urządzenia możemy zaprogramować tak, aby dostosowywały się do naszych indywidualnych preferencji.

Co wchodzi w skład smart home?

Technologia smart home obejmuje sześć głównych aspektów.

Sterowanie i łączność

Do tego segmentu zaliczają się:

  • inteligentne urządzenia podłączone i zdalnie sterowane np. głośniki;
  • centralne jednostki sterujące i komunikacyjne, czyli huby, które umożliwiają zarządzenia domem;
  • programowalne przyciski sterujące np. przełączniki ścienne i regulowane pokrętła do kontrolowania oświetlenia, ogrzewania;
  • inteligentne wtyczki do sterowania urządzeniami nieinteligentnymi;
  • usługi, które są częścią inteligentnej sieci domowej, np. sieć WiFi albo Bluetooth.

Zasadniczo bez wymienionych elementów smart home nie będzie funkcjonował.

Bezpieczeństwo

Sektor bezpieczeństwa obejmuje urządzenia do sieciowej kontroli dostępu i zarządzania budynkami i lokalami oraz produkty do nadzoru np. kamery bezpieczeństwa, alarmy, czujniki ruchu, programowalne i zdalnie sterowane zamki drzwiowe i rolety antywłamaniowe, a także sprzęt do monitorowania ryzyka np. czujniki dymu, gazu, czadu oraz wilgotności.

Rozrywka domowa

W tym segmencie znajdują się produkty i usługi dla rozrywki wielopokojowej np. systemy dźwiękowe oraz podłączone piloty zdalnego sterowania i urządzenia strumieniowe np. Google Chromecast.

Zarządzanie energią

Zarządzanie energią obejmuje produkty i usług do kontroli i redukcji zużycia energii np. automatyczne sterowanie ogrzewaniem i timery, a także podłączone do smart home czujniki np. temperatury, światła słonecznego i opadów.

Inteligentne sprzęty domowe

Inteligentne sprzęty to te, które są wyposażone w moduł umożliwiający komunikację z aplikacją zarządzającą np. Bluetooth albo WiFi, za pomocą której można zdalnie nimi sterować. Są to duże urządzenia np. lodówki, pralki i piekarniki, jak również małe urządzenia np. mikrofalówki, ekspresy do kawy, odkurzacze i roboty sprzątające.

Komfort

W tej strefie są urządzenia służące poprawie komfortu życia. Są to sprzęty takie jak czujniki i siłowniki np. czujniki otwierania drzwi, bram wjazdowych i okien, uruchamiania zraszaczy ogrodowych albo rozsuwania zasłon lub podnoszenia rolet, a także podłączone i zdalnie sterowane źródła światła np. inteligentne żarówki.

Przyszłość technologii smart

Technologia smart to nie tylko trend i luksus, ale przyszłość. Inteligentne zrządzanie domami z pewnością będzie się dalej rozwijało. Już teraz wielu producentów oferuje smart home zintegrowane z AI, czyli sztuczną inteligencją. Asystenci głosowi wykorzystując uczenie maszynowe do poszerzania swoich możliwości, będą w stanie rozpoznać głos danej osoby, tak aby dokładniej wykonywać polecenia. Pozwoli to na lepszą kontrolę systemów, np. nie każdy będzie mógł dokonać w nich zmian.

Sztuczną inteligencję można też wykorzystać w celu dostosowania urządzeń zabezpieczających do codziennego harmonogramu i optymalizacji bezpieczeństwa. Na przykład inteligentne kamery z funkcją wykrywania ludzi i zwierząt, zmniejszają ryzyko fałszywych alarmów.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły