Jedną z integralnych części umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny. To kompendium wiedzy o inwestycji realizowanej przez firmę deweloperską – dzięki danym w nim zawartym potencjalny nabywca może zweryfikować, czy podane przez dewelopera informacje mają pokrycie w rzeczywistości.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest prospekt informacyjny,
- jakie dane zawiera dokument,
- kiedy i na jakich zasadach prospekt jest udostępniany klientom.
Co to jest prospekt informacyjny?
Zgodnie z Ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym z 20 maja 2021 r. (tzw. Ustawa deweloperska) deweloperzy mają obowiązek przygotowania prospektu. To dokument, który pełni funkcję informacyjną (zawiera dane zarówno o deweloperze, jak i inwestycji, którą realizuje) oraz jednocześnie stanowi podstawę zapisów umowy – prospekt jest integralną częścią umowy deweloperskiej.
Sprawdź >>> Oferty mieszkań od dewelopera z całej Polski
Co istotne, firma deweloperska ma obowiązek przygotować prospekt informacyjny jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży nieruchomości oferowanych w ramach realizowanej inwestycji. Dzięki temu każdy potencjalny nabywca, niezależnie od tego, na jakim etapie jest budowa nieruchomości, przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej jest w stanie najpierw zaznajomić się z konspektem.
Wydanie prospektu informacyjnego jest bezpłatne. Prospekt powinien być co do zasady przekazany na trwałym nośniku.
Co powinien zawierać prospekt informacyjny dewelopera?
To, co powinien zawierać prospekt informacyjny, określa załącznik do Ustawy deweloperskiej. Na podstawie znajdującego się tam wzoru deweloperzy przygotowują zestaw niezbędnych informacji. Prospekt składa się z dwóch części – ogólnej i indywidualnej.
W części ogólnej znajdują się dane dotyczące samego dewelopera, czyli m.in.:
- dane identyfikacyjne i kontaktowe,
- informacja o zrealizowanych do tej pory inwestycjach,
- informacja, czy przeciwko deweloperowi prowadzone jest postępowanie egzekucyjne na kwotę powyżej 100 tys. zł (lub czy było prowadzone w przeszłości),
- informacje dotyczące inwestycji, którą zainteresowany jest potencjalny nabywca.
Z perspektywy potencjalnego klienta szczególnie istotna jest ostatnia kategoria informacji. Z prospektu można dowiedzieć się m.in., jakie obiekty są położone w sąsiedztwie inwestycji (jak wpływają na warunki życia), jakie inwestycje są przewidziane w promieniu kilometra od planowanej nieruchomości czy jak wyglądają akty planowania przestrzennego. W tej części prospektu można również znaleźć informacje dotyczące pozwolenia na budowę, terminu rozpoczęcia i przewidywanego zakończenia prac i harmonogramu budowy. Co istotne – to w tej części prospektu deweloper umieszcza też informację o tym, czy dopuszcza waloryzację ceny (a jeśli tak, to na jakich zasadach).
W części indywidualnej prospektu informacyjnego znajdują się dane dotyczące konkretnej nieruchomości, którą jest zainteresowany potencjalny nabywca. To tam należy szukać informacji o powierzchni użytkowej mieszkania lub domu, określeniu położenia oraz istotnych cech domu lub budynku (w tym m.in. liczbie kondygnacji, mieszkań w budynku, liczbie miejsc postojowych i garażowych czy dostępie do drogi publicznej i standardzie wykończenia części wspólnych budynku), określeniu usytuowania mieszkania w budynku czy układu pomieszczeń.
Prospekt informacyjny dewelopera musi też zawierać informację o standardzie prac wykończeniowych, terminie, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości, a nawet – o dacie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego. Prospekt deweloperski zawiera również datę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Załączniki do prospektu informacyjnego
Co istotne, do prospektu informacyjnego dewelopera powinny zostać dołączone załączniki. Nabywca może dzięki nim zapoznać się z rzutem kondygnacji z zaznaczeniem lokalu, szkicem koncepcji zagospodarowania terenu inwestycji i otoczenia (z zaznaczeniem budynku oraz istotnych uwarunkowań lokalizacji), a także – ze wzorem umowy deweloperskiej czy umowy rezerwacyjnej.
Oprócz tego, na żądanie zainteresowanego klienta, deweloper ma obowiązek udostępnić dodatkowe informacje – m.in. o aktualnym stanie księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Ponadto potencjalny nabywca może zażądać również przedstawienia kopii pozwolenia na budowę, projektu architektoniczno-budowlanego, kopii aktualnego odpisu z KRS lub zaświadczenia z CEIDG oraz sprawozdania finansowego za ostatnie 2 lata.
Dzięki prospektowi informacyjnemu potencjalny nabywca może nie tylko zyskać dokładne informacje dotyczące realizowanej przez dewelopera inwestycji (i zweryfikować, czy pokrywają się one z danymi przedstawionymi w ofercie sprzedaży), ale też porównać oferty różnych deweloperów i zdecydować, która jest najkorzystniejsza. Dodatkowo prospekt deweloperski pozwala w większym stopniu chronić konsumentów, ponieważ umożliwia sprawdzenie, czy deweloper jest wiarygodny i nie ma problemów finansowych.
No Comments