Negocjacje z deweloperem. Jak negocjować cenę mieszkania?

eye 881 25.05.2023
facebook linkedin twitter google news rss
jak-negocjowac-z-deweloperem

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego oferuje wiele korzyści. Również w tym przypadku cena ofertowa wcale nie musi być jednak ceną ostateczną. Warto zatem wiedzieć, jak negocjować z deweloperem, aby uzyskać jak największe oszczędności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wynegocjować niższą cenę mieszkania,
  • jak rozpocząć negocjacje z deweloperem,
  • jak rozpocząć negocjacje i zaproponować niższą cenę,
  • jaką zniżkę można wynegocjować,
  • jakie dodatkowe możliwości może zaproponować deweloper.

Jak wynegocjować niższą cenę mieszkania?

Zasada rządząca handlem jest niezmienna i dotyczy wszystkich towarów – sprzedający chce uzyskać jak najwyższą cenę, a kupujący oczywiście chciałby zapłacić jak najmniej. Dotyczy to również nieruchomości. W ich przypadku negocjacje są właściwie standardem, a cena podana w ogłoszeniach często jest pewnego rodzaju punktem wyjścia do dalszych rozmów. Dotyczy to przede wszystkim rynku wtórnego, który skupia mieszkania i domy z drugiej ręki, jednak jest to również powszechne na rynku pierwotnym, który pozwala na zakup nowej nieruchomości bezpośrednio od inwestora. Negocjacje z deweloperem przychodzą nam bardzo często zdecydowanie trudniej niż z osobą prywatną. Nie należy jednak tak do tego podchodzić, tym bardziej że deweloper ma do dyspozycji zdecydowanie więcej narzędzi, które mogą wpłynąć na atrakcyjność jego oferty.

Jak negocjować cenę mieszkania? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, jednak podstawą jest dobra komunikacja i umiejętność poszukiwania kompromisu. Kulturalne negocjacje, poparte rzeczowymi argumentami i toczące się w dobrej atmosferze mają większe szanse powodzenia. Poza tym należy także dostrzegać perspektywę drugiej strony, w tym czynniki obiektywne. Znaczna negocjacja ceny mieszkania może nie być możliwa w związku np. z poniesionymi przez dewelopera wysokimi kosztami budowy. Nie oznacza to jednak, że nie uda się znaleźć innego rozwiązania, które pozwoli na osiągnięcie porozumienia.

Jak zaproponować niższą cenę?

Podstawą negocjacji jest oczywiście zaproponowanie ceny niższej od tej, która widnieje w ofercie. Aby było to skuteczne, za niższą ceną muszą jednak iść również konkretne argumenty. Negocjacje z deweloperem warto rozpocząć od przygotowania listy czynników, które mają wpływ na wartość nieruchomości. Można do nich zaliczyć:

  • położenie inwestycji w źle skomunikowanej albo hałaśliwej okolicy,
  • niekorzystne położenie lokalu (np. w pobliżu windy, na parterze budynku),
  • niższe ceny oferowane przez konkurencję za analogiczne mieszkania,
  • niższe ceny innych podobnych lokali w ramach tej samej inwestycji,
  • inne istotne z perspektywy nabywcy wady (np. standard wykonania, brak parkingu podziemnego),
  • zakup mieszkania w początkowej fazie inwestycji lub po jej zakończeniu.

Jak widać, lista argumentów może być bardzo długa. Wszystkie, nawet te subiektywne (np. te odnoszące się do położenia mieszkania czy jego metrażu), powinny być jednak poparte konkretnymi argumentami.

W jaki sposób rozpocząć negocjacje?

Negocjacje ceny mieszkania tak naprawdę zaczynają się jeszcze przed rozpoczęciem rozmów na ten temat. Podstawowym błędem, który popełnia wielu nabywców, jest brak odpowiedniego przygotowania. Negocjacje z deweloperem warto poprzedzić analizą ofert konkurencji. Jeżeli proponuje korzystniejsze ceny, a na dodatek jest w stanie zaoferować inne korzyści, szanse na obniżkę rosną. Przyjrzyjmy się bliżej również innym lokalom proponowanym przez tego samego dewelopera zarówno w tej inwestycji, jak i w innych. Może się okazać, że w innych miejscach proponuje np. specjalne promocyjne warunki, co będzie dobrym punktem wyjścia do negocjacji.

Z perspektywy nabywcy dobrym rozwiązaniem jest również podjęcie negocjacji równocześnie z kilkoma firmami deweloperskimi. Dzięki temu można uzyskać więcej możliwości. A obniżka uzyskana u jednego dewelopera może być rzeczowym argumentem podczas rozmów z innym, na przykład z tym, który proponuje lokal, na którym nam szczególnie zależy.

Negocjacja ceny z deweloperem powinna być również łatwiejsza na samym początku inwestycji. Po pierwsze z perspektywy kupującego oznacza to dłuższe oczekiwanie na odbiór mieszkania, co może znaleźć przełożenie na cenę. Często niemożliwe jest również chociażby obejrzenie budynku w trakcie jego budowy ze względu na etap robót. Z perspektywy przedsiębiorcy pozyskanie klientów w początkowym okresie jest natomiast bardzo ważne, co może skłonić go do większych upustów. Dobrym momentem na negocjacje z deweloperem jest również ostatnia faza sprzedaży. Po pierwsze, lokale, które nie zostały kupione, zwykle są mniej atrakcyjne, co pozwala na znalezienie dobrych argumentów przemawiających za obniżką. Poza tym deweloperom zwykle zależy na jak najszybszym zakończeniu sprzedaży.

Ile można wynegocjować z deweloperem?

Kupującemu zależy na jak największej oszczędności, ale warto pamiętać, że mogą przyjąć różne formy. Ostatecznie zaoszczędzimy nie tylko w sytuacji, w której deweloper zgodzi się na obniżkę ceny ofertowej, ale również wtedy, kiedy za taką samą cenę otrzymamy wyższą jakość lub dodatkowe możliwości. Nie warto zamykać się na różne opcje. Przygotowując się na negocjacje z deweloperem, dobrze przygotować listę innych benefitów, które skłoniłyby nas do zakupu.

Co i ile można wynegocjować u dewelopera? Oto przykładowe możliwości:

  • Obniżka ceny – oczywiście zwykle zależy nam na negocjacji ceny z deweloperem. Standardowa obniżka to zazwyczaj kilka procent wartości, jednak zdarzają się specjalne promocje, które oferują jeszcze większe korzyści.
  • Wyższy standard – warto mieć świadomość, że to, co zostanie określone jako stan deweloperski, zależy tak naprawdę od konkretnego dewelopera. W ramach negocjacji ceny mieszkania można więc uzyskać np. wyższy standard za tę samą kwotę. Oczywiście jest to również możliwe w przypadku ofert pod klucz.
  • Miejsca parkingowe – przedmiotem negocjacji z deweloperem mogą być miejsca parkingowe. Często wiążą się z koniecznością dopłaty albo bezpłatnie oferuje się jednie miejsca pod blokiem. Dobra argumentacja może umożliwić np. uzyskanie w cenie dodatkowego miejsca parkingowego albo zamianę miejsca pod blokiem na to na parkingu podziemnym bez dodatkowych kosztów.
  • Komórki lokatorskie i inne udogodnienia – ta sama zasada dotyczy również innych pomieszczeń przynależących do mieszkania, takich jak komórki lokatorskie czy schowki. Zwykle wiążą się z dopłatą, ale negocjacje z deweloperem mogą pozwolić na uzyskanie ich w podstawowej cenie.

Przeczytaj również >>> Wynajem miejsca parkingowego jako inwestycja?

Jak negocjować z deweloperem?

Jeśli przygotowaliśmy już argumenty i określiliśmy własne oczekiwania, w tym również kompromis, jaki będziemy w stanie przyjąć, pora na rozpoczęcie rozmów. Jak negocjować cenę mieszkania? Należy zacząć od zgłoszenia takiego zamiaru np. pracownikowi biura sprzedaży. Przekieruje nas do odpowiedniej osoby, która jest uprawniona do prowadzenia negocjacji, albo zajmie się sprawą samodzielnie.

Następnie należy przedstawić swoje argumenty. Zwykle w odpowiedzi usłyszymy kontrpropozycję, za którą również będą stały określone racje. Warto podejść do tego zagadnienia ze spokojem i dokładnie przeanalizować argumenty drugiej strony. W wielu sytuacjach okaże się, że deweloper jest otwarty na negocjacje. Nie należy jednak zapominać o tym, że kluczem do porozumienia jest chęć znalezienia kompromisu. Właśnie dlatego należy zachować elastyczność i – w razie np. braku możliwości negocjacji ceny – zaproponować inne rozwiązania, które skłonią nas do skorzystania z oferty.

W trakcie negocjacji ceny mieszkania nie należy ulegać presji czasu. Zakup nieruchomości w wielu przypadkach wiąże się z dużymi kosztami i jest jednym z najważniejszych zobowiązań w życiu. Wobec tego poproszenie o kilka dni na przemyślenie propozycji jest czymś zupełnie normalnym i warto skorzystać z tej możliwości.

Ile można zbić cenę mieszkania?

W każdym przypadku należy pamiętać, że możliwości negocjacji zależą od konkretnego przypadku. Spore znaczenie ma zarówno lokalizacja, jak i czas. Oczywiście obecna sytuacja gospodarcza, w tym wysoka inflacja i rosnące koszty inwestycji, sprawia, że znalezienie dużych obniżek w stosunku do cen ofertowych może być bardzo trudne.

Ile można wynegocjować od dewelopera w 2023 roku? Przedsiębiorcy w trudnym dla rynku czasie stawiają przede wszystkim na dostęp do korzystnych dla konsumentów sposobów rozliczeń. Można więc wynegocjować np. zakup mieszkania z niską wpłatą początkową lub możliwość zamrożenia ceny w oczekiwaniu na uzyskanie kredytu w ramach zapowiadanego przez rząd preferencyjnego kredytu. Sama obniżka ceny oczywiście nadal jest możliwa, jednak w większości przypadków wyniesie do kilku procent wartości nieruchomości. Ciekawą alternatywą, oferowaną przez wielu deweloperów, jest natomiast uzyskanie dodatkowych opcji w ramach podstawowej oferty.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły