Urządzasz mieszkanie w stylu loftowym? Sprawdź, jak dobrać meble i dodatki loft

eye 811 03.10.2023
facebook linkedin twitter google news rss
Styl loftowy w nowym mieszkaniu

Przestronne i pełne charakteru wnętrze o surowym klimacie to efekt, który chcesz osiągnąć w swoim mieszkaniu? Poznaj styl loftowy. Ten nowoczesny sposób aranżacji lokali inspirowany jest industrializmem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aranżując wnętrze w stylu loft oraz jakie loftowe meble i dodatki wybrać.

Jak urządzić ciekawy loftowy salon, kuchnię albo sypialnię?

Co to jest styl loftowy?

To nowoczesny styl wystroju wnętrz z XX wieku. Nawiązuje do fabrycznych hal i magazynów, które opustoszałe nowojorska bohema zaczęła przerabiać na przestrzenie mieszkalne, miejsca spotkań i wystąpień.

Jak wygląda wnętrze w stylu loftowym?

Zastanawiasz się nad urządzeniem swojego nowego mieszkania w industrialnym nurcie? Poznaj cechy stylu loftowego, aby skutecznie nadać swoim wnętrzom charakteru.

  • Otwarta przestrzeń

To podstawa w stylu loftowym. Przestrzeń osiąga się tu dzięki temu, że nie ma wyraźnych podziałów między pomieszczeniami o poszczególnym przeznaczeniu. Wrażenie otwartości dodają również wysoki sufit i duże okna.

Takie cechy mieszkania pozwalają osiągnąć oryginalność wystroju, lepszą ekspozycję materiałów wykończeniowych i naturalne oświetlenie wnętrza.

We wnętrzu loftowym jest zwykle jedno większe pomieszczenie, które służy jako kilka, np. salon, jadalnia, kuchnia i sypialnia. Jeśli chcesz nieco oddzielić lub odróżnić od siebie różne strefy lokalu, możesz zrobić to za pomocą mebli, szklanych ścian ze stalowymi kratami lub sposobem wykończenia podłogi.

  • Minimalizm

Aby podkreślić surowość wnętrza, przy urządzaniu mieszkania w stylu loftowym rezygnuje się z bogatych zdobień, a stawia jedynie na pojedyncze, indywidualne detale.

Im mniej dekoracji i bardziej charakterystycznych dla epoki industrializmu, tym lepiej oddasz prawdziwy loftowy charakter lokalu.

  • Podstawowe barwy

W stylu loftowym dominują biele, szarości i czernie w ciepłych odcieniach. Jest to łagodniejsza wersja wystroju industrialnego, więc możesz zdecydować się również na brązy, odcienie miedziane i jaśniejsze kolory.

Te ostatnie dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń, a ciepłe odcienie nadadzą wnętrzu przytulniejszego, bardziej domowego charakteru.

Kompozycje kolorystyczne są tu stonowane, delikatne i nie przytłaczają głębią jak w stylu industrialnym.

  • Naturalne materiały

Przy projektowaniu mieszkania w stylu loftowym podstawę stanowią beton, stal i szkło, ewentualnie kamień.

Dopełnia się je elementami z drewna, cegły i tkaniny, np. skóry, lub dodatkami je imitującymi. Ocieplają one wnętrze i sprawiają, że pomieszczenia nabierają przytulności.

  • Widoczne elementy konstrukcyjne

Styl loftowy nawiązuje do fabryk i magazynów, dlatego takie elementy jak kable, rury i belki sufitowe zostawia się widoczne. Podkreślają one surowość wnętrza i dodają oryginalności.

  • Geometryczne meble

Meble dopełniają loftowy charakter mieszkania. Najczęściej są to solidne, masywniejsze konstrukcje z drewna, metalu i szkła. Mają proste, geometryczne kształty, bez dodatkowych zdobień i faktur.

Mogą też pełnić funkcję kontrastową, np. dzięki zaokrąglonym kształtom, kolorom lub wzorzystym obszyciom.

Styl loftowy w nowym mieszkaniu
Styl loftowy w nowym mieszkaniu, fot. gettyimages.com.

Styl loftowy a industrialny: czym się różnią?

Pojęcie „styl loftowy” i „styl industrialny” bywają używane jako synonimy. Wynika to stąd, że łączy je surowy charakter wnętrz. Kiedy jednak przyjrzysz się ich detalom, zauważysz, że istnieją drobne różnice, które nadają im indywidualnego charakteru i stanowią o ich odrębności.

Obydwa style nawiązują do pofabrycznych hal i magazynów. Wyróżniają się otwartymi przestrzeniami, bez wyraźnego podziału na konkretne pomieszczenia. Dominują w nich wielkie okna, biało-szaro-czarna paleta barw i naturalne materiały wykończeniowe (drewno, cegła, kamień). Stawia się w nich na minimalizm i prostotę.

Co więc różni styl loftowy od stylu industrialnego?

styl loftowy styl industrialny
klimat surowy, ale łagodzony kolorami i dodatkami surowy, chłodny, podkreślający niewykończony stan i przemysłowy charakter wnętrza
kolory biel, szarość i czerń w cieplejszych, jaśniejszych i przygaszonych odcieniach, a nawet inne barwy ciemne, wyraziste biele, szarości i czernie
dodatki rośliny, tkaniny, wzory,  ozdobne poduszki i koce jest ich niewiele i nawiązują do fabryk i industrializmu, np. koła zębate
meble możliwe miękkie obicia w kontrastowych kolorach tylko geometryczne, w ciemnych barwach, z takich materiałów jak: metal, drewno

Podsumowując, styl industrialny to baza stylu loftowego, który ma bardziej przytulny charakter dzięki nieco większej swobodzie w doborze mebli, dodatków i cieplejszym kolorom.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Aranżacja wnętrz

Gdy projektujesz wnętrze swojego mieszkania, pamiętaj, że meble w stylu loftowym powinny podkreślać surowy charakter pomieszczeń, a dodatki stanowić jedynie finezyjny akcent. Szukając mebli w stylu loftowym, zwracaj także uwagę na ich funkcjonalność. Tu nie ma miejsca na zbędne bibeloty. Organizacja, umiar i konkret z lekką, fantazyjną nutą to klucz do udanego, loftowego wnętrza.

Jeśli chcesz dodać indywidualny charakter konkretnej przestrzeni, np. w salonie, ogranicz się do pojedynczych elementów, np. do kontrastującej kolorem, skórzanej sofy.

Poznaj nasze wskazówki, jak urządzić zachwycające mieszkanie w stylu loftowym – skupimy się teraz po kolei na poszczególnych pomieszczeniach.

Przedpokój w stylu loftowym

Już u wejścia do mieszkania zadbaj o odpowiedni klimat. Przedpokój lub korytarz to zwykle niewielkie przestrzenie, z których rozpościera się częściowy lub cały widok na resztę mieszkania. Tu musisz więc zadbać o konkret.

Podstawą będzie wieszak na ubrania, miejsce na buty i dobre oświetlenie. Jak więc może wyglądać to miejsce?

Ustawisz tu niewielki, metalowy stojak na obuwie. Wierzchnią odzież będziesz odwieszać na stojącym, wysokim wieszaku lub drewnianych, postarzanych haczykach przymocowanych do ściany. A może zdecydujesz się na stalową konstrukcję, która łączy półkę na czapki i szaliki, wieszaki na kurtki i miejsce na buty?

Jeśli masz więcej przestrzeni lub wnękę, możesz zdecydować się na wysoką, ciemną szafę w stylu loftowym, np. z lustrem, i siedzisko do zakładania butów.

Ściany pomalujesz na ciemniejsze odcienie szarości lub czerń albo zostawisz surowy beton, aby podkreślał loftowy styl.

Jako element kontrastujący możesz wybrać wycieraczkę we wzory, tapicerowane siedzisko, np. w kolorze musztardowym, lub żyrandol w postaci kilku surowo wiszących żarówek na neonowych przewodach.

Wyróżniającym się dodatkiem loft może być też okrągły przełącznik światła w stylu retro.

Łazienka w stylu loftowym
Łazienka w stylu loftowym, fot. gettyimages.com.

Łazienka loft

Co powinno znaleźć się w Twojej loftowej łazience? Sprawdzi się tu:

  • geometryczna, prosta i ciemna armatura,
  • drewniana, kamienna lub ceramiczna umywalka,
  • bambusowe dodatki na kosmetyki,
  • wielkoformatowe, betonowe płytki na podłodze i ścianie,
  • lusterko na wyciąganym uchwycie przymocowanym do ściany.

W łazience w stylu loftowym postawisz wolnostojącą wannę lub umieścisz otwartą kabinę prysznicową. A jeśli przestrzeń Ci na to pozwala, możesz zdecydować się i na jedno, i na drugie. Do wyboru masz wannę stojącą bezpośrednio na podłodze albo umieszczoną na nóżkach drewnianych lub metalowych. Nóżki mogą być elementem charakterystycznym dla tego pomieszczenia, bo będą np. w złotym kolorze.

Decydując się na kafelki, możesz wyłożyć nimi całe pomieszczenie lub tylko podłogę i wybrane miejsca, np. w okolicach wanny i jako element wyznaczający przestrzeń prysznica. Ciekawą opcją są również wzorzyste, biało-czarne płytki. Innym elementem kontrastującym będzie tu mały, kolorowy dywanik lub barwne ręczniki.

Jadalnia w stylu loftowym: meble i dodatki

Loftowa jadalnia – podobnie jak przedpokój – to kwintesencja minimalizmu i funkcjonalności na mniejszej przestrzeni. Najważniejszą rolę gra tu stół. Najlepiej, jeśli będzie miał drewniany, masywny blat i czarny, metalowy stelaż. Usiądziesz przy nim np. na tapicerowanych krzesłach w kolorze miedzi lub drewniano-metalowych. Pamiętaj, aby przy ich wyborze kierować się umiarem i upewnić się, że harmonijnie wypełnią wnętrze, bez niepotrzebnego wrażenia kiczowatości.

Tu ciekawym rozwiązaniem kontrastowym będzie wzorzysty dywan pod stołem.

Tę część mieszkania w stylu loftowym dopełnią podkładki na stół, podłużny żyrandol z kilkoma żarówkami i miejscem na rośliny, duży, minimalistyczny zegar lub plakat.

Jeśli w jadalni masz więcej miejsca, niedaleko stołu możesz postawić prosty, geometryczny, przeszklony regał ze stali. Ustawisz na nim m.in. rośliny, drewniane lub metalowe pojemniki. Zawiesisz tu również loftowe obrazy przedstawiające monochromatyczny krajobraz i ulice miast.

Loftowa kuchnia

Bazą udanej loftowej kuchni jest zabudowa. Szafki, szuflady, elementy maskujące powinny imitować jeden z typowo industrialnych materiałów: beton lub drewno. Powierzchnie mebli loftowych w kuchni mogą wyglądać jak postarzane, mieć stalowe elementy i barwę od bieli przez jasny dąb po czerń.

Blat kuchenny powinien być solidny i dobrany odpowiednio do koloru zabudowy. Przykładowo: jeśli stawiasz na kuchnię z biało-czarnymi meblami, możesz dobrać blat w kolorze jaśniejszego dębu. Zostaw na nim miejsce na niewielki sprzęt AGD, np. stylizowany czajnik elektryczny.

Dobrym rozwiązaniem w mieszkaniu w stylu loftowym jest pozostawienie niezabudowanej lodówki i zmywarki. Plusem będzie, jeśli dodatkowo nawiązują one stylem do industrializmu. Możesz również zdecydować się na przeszkloną szafkę z półkami, na których ustawisz część naczyń, rośliny, zioła i stylizowane dodatki.

Podłogę możesz wyłożyć gresem imitującym beton lub ozdobnymi, mniejszymi płytkami, które spójnie będą komponować się z zabudową kuchenną. Wnętrze kuchni dopełnią takie loftowe dodatki jak zioła w doniczkach, bambusowy stojak na wino, metalowe pojemniki na suszenie sztućców, minutnik kuchenny w stylu vintage.

Czym się różni styl loftowy od industrialnego
Czym się różni styl loftowy od industrialnego, fot. gettyimages.com.

Styl loftowy w salonie: otwarta przestrzeń, przemysłowy charakter

Jak może wyglądać Twój przyszły pokój dzienny w stylu loftowym?

Na pierwszy plan wysuwają się loftowe meble do salonu: designerskie, geometryczne i funkcjonalne. Sofa ze skóry lub tapicerowana. Stolik kawowy z drewnianym blatem i metalowym stelażem (lub zestaw kilku w różnych rozmiarach i chowanych jeden pod drugim). Ściany mogą pozostać w betonowej, ciemniejszej szarości, jak i być zdobione deskami, cegłami lub imitującymi te materiały tapetami.

Potrzebne rzeczy schowasz np. w postarzanej komodzie w stylu loftowym, a książki i dekoracje ustawisz na regałach. Industrialny charakter oddadzą belki i filary, rury i kable na ścianach.

Całość dopełnią rattanowe lub stalowe kosze, loftowy dywan w stylu perskim, zdjęcie wielkomiejskiej ulicy w szarości, gramofon, zegar ścienny z kołami zębatymi, rośliny w geometrycznych wazonach i plakaty. Pomieszczenie rozświetlą industrialne żyrandole, lampy i kinkiety.

W mieszkaniu w stylu loftowym salon z kuchnią zwykle stanowią jedną przestrzeń. Jeśli chcesz nieco podkreślić ich odrębność, możesz to zrobić:

  • różnym sposobem wykańczając podłogi;
  • montując wysoki blat, do którego dostawisz metalowe hokery;
  • stawiając wyspę kuchenną (jeśli masz więcej przestrzeni).

Sypialnia – surowe, ale i przytulne wnętrze loftowe

Co umieścisz w sypialni, aby przypominała fabryczne, ale przyjazne wnętrze, idealne do wypoczynku?

Możesz postawić w niej np. łóżko o metalowej ramie lub zbudowane z palet. Sprawdzi się również postarzane, wyglądem przypominające te połowy wieku XX. Zaścielisz je wzorzystą narzutą lub ozdobisz eleganckimi poduszkami. Obok łóżka – po jednej lub po dwóch stronach – ustawisz szafkę nocną.

Oświetlenie do wieczornego czytania zapewnisz sobie lampą:

  • wiszącą nad łóżkiem,
  • stojącą na szafce nocnej,
  • regulowaną postawioną obok łóżka z wnętrzem w kolorze ciepłej miedzi.

Jako oświetlenie całej sypialni w stylu loftowym sprawdzą się żarówki Edisona, żyrandol w stylu przemysłowej lampy wiszącej lub kilkupunktowe lampy sufitowe zbudowane z drewnianej deski i geometrycznych, podświetlanych kształtów.

Ubrania powiesisz na stalowym wieszaku lub w masywnej, zabudowanej szafie, a przejrzysz się w podłużnym, stojącym lustrze, np. oprawionym w złotą ramę. (Jeśli wolisz, wybierz mebel z lustrem przymocowanym do zewnętrznych lub wewnętrznych ścianek szafy). Inne niezbędne rzeczy schowasz w sypialni w geometrycznej komodzie i ustawisz na stalowym lub drewnianym regale z pojemnikami.

Na noc okna przysłonisz ciemnymi roletami lub zasłonami w kolorze, np. butelkowym lub granatowym. Jeśli Twoje okna są mniejsze niż w typowo loftowym lokalu, postaw na żaluzje rzymskie.

Jedną ze ścian sypialni dla kontrastu możesz okleić tapetą z motywem ceglanym, np. w bieli lub szarości, albo pomalować wyróżniającym się kolorem, np. bordowym, brązem, musztardowym. Gdy chcesz wyznaczyć strefy w pokoju, wykorzystaj do tego parawany, np. aby oddzielić od siebie część typowo sypialnianą i tę roboczą z loftowym biurkiem.

Aby przełamać surowość wnętrza i ocieplić chłód betonowego wykończenia mieszkania, zawieś na ścianach, postaw na półkach lub na parapecie rośliny lub inne dodatki w stylu loft.

Jeśli sypialnia w Twoim loftowym mieszkaniu stanowi osobne pomieszczenie, drzwi do niej mogą mieć postać przesuwnych drewniano-metalowych wrót.

Jakie wybrać dodatki w stylu loftowym?

Styl loftowy w mieszkaniu lub domu to nie tylko surowe, betonowe ściany, widoczne elementy konstrukcyjne, funkcjonalne meble i prostota. Jak już pewnie zauważyłeś, to również miejsce na własne akcenty, które nadają poszczególnym przestrzeniom indywidualnego charakteru.

Jakie dodatki w stylu loftowym idealnie dopełnią wnętrze, ale jednocześnie zachowają jego unikatowy wydźwięk? Oto one! Poniższa lista może też stać się świetną inspiracją dla osób szukających pomysłu na prezent na nowe mieszkanie dla osób urządzających je w loftowym stylu.

  • Rośliny

Najlepiej sprawdzą się rośliny o większych liściach. Dobrym wyborem będą np. monstery, fikusy, draceny, palmy, większe sukulenty i kaktusy. Swoją zielenią ożywią nieco wnętrze i urozmaicą biało-szaro-czarny wystrój.

  • Drzwi loft

Mieszkanie nawiązujące stylem do wnętrza fabryk często ma charakter jednego, większego pomieszczenia, które dzieli się meblami, delikatnymi ściankami lub pozostawia otwarte. W takiej sytuacji tylko łazienka jest oddzielona od reszty lokalu. Wykorzystaj to i wybierz niepowtarzalne drzwi w stylu loftowym. Takimi będą m.in. drzwi przesuwne, drewniane z metalowymi elementami i prowadnicami lub z matowym szkłem i stalowymi kratami.

  • Poduszki, koce i narzuty

Poduszki, koce i narzuty to dodatki, które wizualnie ocieplą wnętrze mieszkania i będą stanowić dobry element kontrastowy dla surowości industrializmu. Mogą być proste, w monochromatycznych barwach lub finezyjne: bogate we wzory, kolory i faktury.

  • Lampy

Oświetlenie w stylu industrialnym, które doskonale dopełni wnętrze, to przede wszystkim żarówki Edisona, żyrandole i metalowe klosze wyglądem przypominające ich wersje przemysłowe, lampy wiszące na drewnianych belkach, żarówki na sznurach i kablach bez kloszy oraz lampy przypominające reflektory.

Dodatkami wprowadzającymi unikatowy akcent są także neony, zarówno w formie napisów, jak i kształtów, np. ust, kaktusów, flamingów itp.

  • Lustra w stylu loft

To niezbędny dodatek przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach. Optycznie powiększają one powierzchnię i świetnie dopełniają wnętrze, gdy np. są zdobione kratami.

  • Wystrój okien

Jeśli masz duże okna, na noc możesz zakrywać je ciężkimi zasłonami i kotarami w stylu loftowym. Przy mniejszych sprawdzą się żaluzje i nowoczesne rolety rzymskie.

  • Uchwyty i klamki

Jak jeszcze prosto wprowadzić styl loftowy w mieszkaniu w bloku i kamienicy? Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie uchwyty i klamki. Jakie rodzaje się tu sprawdzą? Przede wszystkim te kanciaste, ciemne, metalowe i w stylu retro.

  • Dywany

Elementem charakterystycznym dla danego pomieszczenia mogą być też dywany. Ich kolor i rozmiar dopasowuj do wielkości pomieszczenia. Jeśli daną przestrzeń mieszkania zachowujesz w stylu monochromatycznym, pomyśl o kolorowym, wzorzystym dywanie. Gdy funkcję kontrastującą pełnią inne elementy wyposażenia, np. sofa lub krzesła w jadalni, postaw na loftowy dywan w odcieniach bieli, szarości lub czerni.

Ciekawe akcenty mieszkania w stylu loftowym

Jakie jeszcze dodatki w stylu loftowym możesz jeszcze wybrać do mieszkania? Między innymi:

  • tapety imitujące cegłę (zarówno w kolorze białym, szarym, miedzianym, jak i z wijącym się bluszczem),
  • stalowe kosze zamykane drewnianą deską (idealne jako miejsce do przechowywania i mały stolik),
  • stare, metalowe zegary, z drewnianymi i metalowymi elementami i cyframi rzymskimi,
  • plakaty i obrazy przedstawiające fabryki, maszyny lub figury geometryczne,
  • figurki i rzeźby w kształcie części lub całych maszyn,
  • geometryczne wazony na rośliny,
  • i wiele innych.
sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły