Loggia: co to jest i czym różni się od balkonu? Aranżacje 

eye 2048 03.10.2023
facebook linkedin twitter google news rss
Balkon typu loggiaw nowym mieszkaniu w nowej inwestycji

Osoby rozważające zakup mieszkania lub wynajęcie nieruchomości często mogą natknąć się w ogłoszeniach na obcobrzmiącą nazwę loggia. Co to takiego jest? Czym się charakteryzuje? Co różni loggię od balkonu? Zobacz też praktyczne inspiracje, jak urządzić loggię w bloku, aby była wygodna, funkcjonalna i dodawała uroku mieszkaniu.

Prezentujemy wady i zalety balkonu typu loggia.

Co to jest loggia?

Loggia, słowo pochodzące z języka włoskiego, oznacza rodzaj balkonu. Znajduje się w bryle budynku. Nie wystaje poza główne ściany zewnętrzne. Jest to wnęka wydzielona z powierzchni mieszkania. Cechą charakterystyczną loggii są dwie ściany boczne i zadaszenie. Zapewnia to mieszkańcom prywatność i osłania od deszczu czy śniegu.  

Dzięki swojej konstrukcji loggia to odpowiednie miejsce do przechowywania rowerów czy innych sprzętów, które trudno zmieścić w nowym mieszkaniu. Ponieważ loggia daje poczucie prywatności, można tu urządzić kącik do wypoczynku i rekreacji, a także przydomowy ogródek. Mieszkańcy bloków zwrócili uwagę na potencjał loggii podczas pandemii i lockdownów. Wówczas wiele osób odkryło, że z powodzeniem można tu urządzić ogródek warzywny czy namiastkę prywatnej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Loggia a balkon 

Wiele osób używa pojęć „loggia” i „balkon” zamiennie. Może to wprowadzać w błąd zarówno kupujących, jak i wynajmujących mieszkania. Przyjrzyjmy się teraz podstawowym różnicom pomiędzy balkonem a loggią 

Wiemy, że loggia jest osłonięta przynajmniej z trzech stron, ponieważ znajduje się w bryle budynku. A balkon? Balkon to platforma przymocowana jednym bokiem do budynku. Ze względów bezpieczeństwa jest do połowy zabudowany, np. metalowymi lub drewnianymi barierkami czy szybą.  

Loggia czy balkon: co jest lepsze?

Na balkonie trudniej o prywatność – brak osłony z trzech stron nie chroni mieszkańców przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. W przypadku brzydkiej pogody przeszkadzać będzie nie tylko brak trzech ścian, ale również zadaszenia. Często jedyną osłoną naszego balkonu jest balkon sąsiada z wyższej kondygnacji. Ponieważ balkon nie jest chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych, nie jest wskazane przechowywanie na nim cennych sprzętów, takich jak np. rower. 

Na balkonie trudniej niż w loggii założyć ogródek warzywny czy kwiatowy. Do wymienionych wyższej uciążliwości, jak deszcz czy zbyt słońce, dochodzi jeszcze silny wiatr towarzyszący wiosennym i letnim burzom. Może on uszkodzić nasze rośliny, a w skrajnych przypadkach strącić je na osoby przechodzące pod naszym balkonem. 

Odpowiedź na pytanie: balkon czy loggia nie jest jednak oczywista, ponieważ omawiane rozwiązanie ma także wady. Omówimy je poniżej.

Balkon typu loggia w bloku: zalety i wady

Jak każde rozwiązanie architektoniczne, również i balkon loggia w mieszkaniu ma swoje plusy i minusy. Poznanie ich pomoże podjąć decyzję, czy taki kryty balkon to rozwiązanie, które jest dla nas korzystne i czy odpowiada naszym potrzebom, czy też wolimy poszukać apartamentu z balkonem wystającym poza elewację budynku. 

Dlaczego warto mieć loggię?

Ponieważ balkon w typie loggia jest zadaszony i osłonięty z dwóch stron, można na nim spędzać czas bez obaw o wścibskie sąsiedztwo. Można tu urządzić kącik do czytania. Jeśli dodamy stolik, loggia stanie się wymarzonym miejscem na poranną kawę. Wsunięcie loggii w głąb budynku chroni przed negatywnymi warunkami pogodowymi, a odpowiednio dobrane meble ogrodowe i ciepły koc pozwolą cieszyć się widokiem rozgwieżdżonego nieba nawet w mroźne wieczory.  

Nie bez znaczenia jest możliwość przechowywania rzadko używanych sprzętów domowych czy sportowych. Docenią to mieszkańcy zwłaszcza mniejszych mieszkań, w których trudniej wygospodarować przestrzeń magazynową. Urządzając loggię, można zaplanować specjalne szafy czy osłony, aby składowane na zewnątrz przedmioty nie niszczyły się pod wpływem wilgoci czy niskich temperatur. Ponieważ loggia jest oddzielona od mieszkania ścianą, nawet składując tu większą ilość przedmiotów nie trzeba obawiać się o nieporządek.

Loggia jest gratką dla miłośników ogrodnictwa. Dzięki tej dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu na wyciągnięcie ręki możemy mieć przy domu lub mieszkaniu nasz mały ogródek. W internecie nie brakuje porad, jak nawet na małej powierzchni wygospodarować miejsce nawet na kilka gatunków roślin uprawnych. Jeśli wyzwania związane z uprawą kwiatów na balkonie typu loggia okażą się zbyt stresujące, można rozważyć założenie zielnika z przyprawami przydatnymi w kuchni albo ogrodu kwiatowego. Posadzenie roślin o różnej porze kwitnięcia zapewni miłe oku otoczenie od wiosny do późnej jesieni.  

Wady balkonu typu loggia

Planując loggię, watro mieć świadomość wyzwań, przed którymi możemy stanąć. Boczne ściany, zadaszenie, a także cofnięcie ściany mieszkania może powodować mniejsze naświetlenie pomieszczeń, a także ograniczenie widoku z okna. Loggia jest wnęką w bryle budynku, przez co często nie można swobodnie rozglądać się na boki – wychodząc na loggię, widzimy tylko te elementy otaczającego krajobrazu, które znajdują się z przodu.

Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zabudowę loggii, musimy zadbać o odpowiednie jej docieplenie. W przeciwnym razie pozostawione na zimę meble czy sprzęty mogą ulec zniszczeniu pod wpływem surowych warunków pogodowych. Generuje to pewne koszty i wymaga dodatkowej pracy.

Loggia zamknięta w nowym mieszkaniu
Loggia zamknięta w nowym mieszkaniu, fot. gettyimages.com.

Loggia zabudowana i loggia otwarta – czym się charakteryzują? 

Każda loggia obudowana jest co najmniej dwiema ścianami i ma zadaszenie. Od upodobań i potrzeb mieszkańców zależy, jak zaaranżować front loggii. Możliwości są dwie: pozostawienie loggii otwartej na zewnątrz lub zabudowanie jej, np. szklanymi panelami. 

Otwarta loggia stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego balkonu lub tarasu. Można w niej stworzyć przytulny kącik do odpoczynku, a w okresie jesienno-zimowym wykorzystać dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy, które trudno zmieścić w mieszkaniu. Warto pamiętać, że wszystko, co umieścimy na loggii, od stołu i krzeseł po sprzęty sportowe, będzie narażone na słońce, deszcz czy wiatr. Mimo że loggia jest często osłonięta, to jednak nie zapewnia całkowitej ochrony przed tymi czynnikami. 

Zabudowa loggii to doskonały sposób na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni, która może być wykorzystywana przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. W ten sposób zyskujemy niejako dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać np. do przechowywania drobiazgów.

Doskonałym pomysłem może być urządzenie ogrodu zimowego z roślinnością przystosowaną do nieco niższych temperatur przez część roku. Dzięki szklanym panelom zyskamy ochronę przed hałasem i chłodem, a nie zacienimy naszego mieszkania. Dodatkowym atutem zabudowy jest ograniczenie utraty ciepła wewnątrz mieszkania, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej i obniżenie rachunków za ogrzewanie. 

Czy loggię wlicza się do powierzchni mieszkania?

Właściciele mieszkań mogą zadawać sobie pytanie, czy loggia jest wliczana do powierzchni mieszkania. Okazuje się, że tak. Jeżeli loggia służy wyłącznie właścicielowi mieszkania, jest częścią składową lokalu. Z tego powodu właściciel pokrywa koszty utrzymania i remontu loggii. 

Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku balkonu. Tu częścią wspólną nieruchomości są elementy, które nie służą wyłącznie właścicielowi mieszkania. Częściami wspólnymi są na przykład płyta balkonowa, balustrada czy elementy elewacji budynku. 

Loggia według prawa budowlanego 

Zarówno balkon, jak i loggia to powszechne elementy architektury, na każdym kroku spotykane w miastach i obecne w praktyce budowlanej od wieków. Każdy jest w stanie na podstawie własnych obserwacji podać swoją definicję loggii. Ciekawostką jest fakt, że w polskim prawie budowlanym nie ma ustawowej definicji ani loggii, ani balkonu. Pojęcia te używane przez profesjonalistów opierają się na utartej praktyce.

W opinii prawników loggia i balkon to różniące się od siebie pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym części budynku. Składają się płyty podłogowej, elementów wykończenia i balustrady. Mieszczą się one poza mieszkaniem.

Jak urządzić loggię? Aranżacje

Loggię można potraktować jak przedłużenie mieszkania. Wówczas warto postawić na styl, w którym urządzone są nasze wnętrza. Można też puścić wodze fantazji i zaaranżować tę wydzieloną przestrzeń w zupełnie innym klimacie, bardziej pasującym do naszych aktywności i potrzeb. Jest to dobra propozycja dla osób, które już jakiś czas temu urządzały swoje mieszkanie. W takiej sytuacji można w loggii zaaranżować nowy styl. Jeśli próba nam się spodoba, w podobnym klimacie można urządzić pozostałe części mieszkania. 

Już na etapie wykańczania mieszkania dobrze wybrać posadzkę w loggii. Możliwości jest wiele. Najprostsza i najszybsza to farba do betonu. Nowoczesne farby są odporne na wysokie i niskie temperatury oraz na promienie słoneczne, a pełna paleta kolorów umożliwi wybór idealnej opcji.  

Inne możliwości aranżacji podłogi to deski tarasowe albo drewniane płyty podłogowe. W ofercie sprzedaży znajdziemy idealnie dopasowane do naszego projektu faktury i kolory. Osoby lubiące samodzielnie wykonywać drobne prace remontowe mogą zakupić modele do samodzielnego montażu. Jeśli drewno nie pasuje do naszego stylu, zawsze można poszukać w katalogach mrozoodpornych płytek. Jak podczas wszystkich prac na zewnątrz, również i w tym przypadku trzeba zadbać o odpowiednią ekipę montażową i dobrej jakości materiały. 

Inspiracje

Na jaki styl zdecydować się, urządzając domową loggię? Ostatnio można zauważyć rosnącą popularność stylu urban jungle na balkonach i loggiach. To aranżacja pełna życia, wypełniona intensywnymi kolorami i różnorodną roślinnością. Mimo bogactwa elementów wszystko doskonale ze sobą współgra. Urban jungle przyciąga tych, którzy pragną bliskiego kontaktu z naturą, szczególnie jeśli mieszkają w mieście, gdzie dostęp do przyrody jest ograniczony. Wyzwaniem podczas projektowania loggii w stylu urban jungle może być dobór odpowiedniej roślinności. Jedne kwiaty lubią pełne słońce, inne zacienione stanowiska. Warto dopasować rośliny do warunków panujących w naszej loggii. Ekologicznym rozwiązaniem będzie zakup roślin wieloletnich. Dzięki takiemu wyborowi loggia stanie się projektem na lata. 

Zupełnie innym podejściem do aranżacji loggii jest styl skandynawski. Wyróżnia go prostota, praktyczność i jasna paleta kolorów. W salonach meblowych nie brakuje mebli balkonowych w stylu skandynawskim. Przestrzeń urządzona w takim klimacie sprawia wrażenie czystej, harmonijnej i dobrze przemyślanej. W stylu skandynawskim odnajdą się osoby lubiące majsterkowanie. Siedziska można wykonać z palet. Wygodniej na nich wypoczniemy, jeśli na paletach ułożymy poduszki w stonowanych kolorach. Ciekawym pomysłem jest odświeżenie niepotrzebnych mebli – zwykła biała farba pomoże przywołać skandynawskiego ducha.  

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły