Jak zorganizować przeprowadzkę – komplet praktycznych porad

eye 438 30.05.2023
facebook linkedin twitter google news rss
jak zorganizować przeprowadzkę

Jak zorganizować przeprowadzkę i czy warto się do niej przygotować nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem? Tak, bo przemyślany plan działania ułatwia każdy etap: spakowanie rzeczy, przewiezienie sprzętów i urządzenie nowego mieszkania. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przy przeprowadzce, aby przebiegła bez opóźnień oraz innych problemów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • od czego zacząć przeprowadzkę,
  • czego warto pozbyć się przed przeprowadzką,
  • jakie rzeczy spakować w pierwszej kolejności,
  • ile czasu warto zarezerwować na przeprowadzkę,
  • jakie przedmioty wnieść pierwsze do nowego domu.

Od czego zacząć przeprowadzkę?

Różnorodność zadań w przygotowaniach do przeprowadzki może przytłoczyć, zwłaszcza jeśli dobytek, który musimy przetransportować do nowego lokum, obejmuje nie tylko akcesoria kuchenne, drobny sprzęt elektroniczny i ubrania, ale także duże i małe AGD czy meble wypoczynkowe. Organizację przeprowadzki zacznijmy od spisania wszystkich przedmiotów, które planujemy zabrać ze sobą. O ile sporządzona lista nie musi przypominać szczegółowego katalogu, o tyle warto zapisać wagę i wymiary elementów wyposażenia o większych gabarytach.

Dzięki takiemu domowemu „remanentowi” przed przeprowadzką dowiemy się:

  • czy musimy pożyczyć lub zamówić kartony, torby bądź walizki, aby spakować rzeczy,
  • z którymi przedmiotami, np. nieużywanymi przez co najmniej kilka miesięcy, możemy się rozstać bez żalu,
  • czy nasz samochód osobowy pozwoli na sprawną przeprowadzkę w kilku kursach, czy jednak warto wypożyczyć przyczepkę, samochód dostawczy, a może nawet tzw. meblowóz,
  • co trzeba kupić, aby zabezpieczyć najcenniejsze rzeczy na czas transportu, np. folię bąbelkową, wypełniacze do pudełek, worki próżniowe, etykiety samoprzylepne z ostrzeżeniami typu „Nie rzucać!”,
  • które meble damy radę przewieźć w całości, a które trzeba będzie rozmontować, o ile to możliwe,
  • czy zapomnieliśmy oddać rzeczy pożyczone od członków rodziny bądź znajomych.

Przygotowując się do przeprowadzki, musimy nie tylko spakować i przewieźć aktualne wyposażenie mieszkania, ale także zająć się kwestiami niematerialnymi, czyli np. umowami z dostawcami internetu, prądu czy telewizji. Pamiętajmy, że mogą nas obowiązywać różne okresy wypowiedzenia, nawet dłuższe niż 30-dniowe, a przedwczesne zerwanie umowy zwykle wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat.

Przeczytaj też >>> Remont i wykańczanie wnętrz – jak zrobić to solidnie i efektownie?

W tym samym czasie warto zadbać o podpisanie umów na świadczenie usług pod nowym adresem. Jeśli przeprowadzamy się do wynajmowanego mieszkania, zapytajmy właściciela o szczegółowe warunki jego aktualnych umów, np. prędkość internetu, taryfę prądu czy liczbę kanałów w abonamencie telewizyjnym. Załóżmy, że Twoje zużycie prądu jest największe każdego dnia między 22:00 a 1:00 w nocy oraz w soboty i niedziele. W tym przypadku możesz zaproponować wynajmującemu zmianę taryfy podstawowej (G11) na weekendową (G12w), co pozwoli zaoszczędzić na rachunkach.

Co wyrzucić przed przeprowadzką?

Przeprowadzka to świetna okazja do rozstania się z przedmiotami i sprzętami, które są nieużywane od dłuższego czasu, ale mimo to przechowywane w zakamarkach mieszkania. Jeśli chcemy się sprawnie przeprowadzić, musimy ograniczyć liczbę rzeczy do spakowania, przewiezienia i ulokowania w nowych czterech kątach.

Na dobry początek warto wyselekcjonować nienoszone obuwie i odzież. Potem zastanówmy się, czy możemy uszczuplić kolekcję biżuterii, dodatków odzieżowych, książek czy płyt CD. Sprawdźmy także, czy szafki kuchenne nie ukrywają przeterminowanych produktów spożywczych, a półki w łazience – niezdatnych do użytku kosmetyków. Wyrzućmy to, co nie nadaje się do użycia przez inne osoby ze względu na jakość (np. znoszony plecak) lub datę ważności (np. kremy do twarzy).

Przedmioty w bardzo dobrym stanie, które nawet nie mają śladów użytkowania, można oddać za darmo (warto opublikować ogłoszenie w grupach typu „Uwaga! Śmieciarka jedzie” na Facebooku) lub sprzedać za pośrednictwem serwisu aukcyjnego.

Jak zorganizować przeprowadzkę – od czego zacząć pakowanie?

Pakowanie zaczynamy od najrzadziej używanych rzeczy. Jeśli planujemy się przeprowadzić latem, w pierwszej kolejności spakujmy akcesoria, obuwie i odzież, z których nie korzystamy w tym sezonie. Gdy mamy wyznaczony termin przeprowadzki, pamiętajmy, aby sprawdzić prognozę pogody z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której na ostatnią chwilę będziemy przeszukiwać kartony w poszukiwaniu grubych bluz i krytych butów ze względu na spadek temperatury czy opady.

W pierwszej kolejności spakujmy również przedmioty o charakterze dekoracyjnym (np. figurki) i sentymentalnym (np. pamiątki rodzinne). Następnie możemy zająć się akcesoriami kuchennymi. Ich spakowanie może się okazać najbardziej czasochłonne ze względu na zabezpieczenie pojedynczych elementów przed stłuczeniem. O ile przyda nam się chociażby folia bąbelkowa, o tyle kubki, miski czy talerze można owinąć także domowymi ściereczkami. Jeśli pakujemy wyposażenie kuchni na kilka dni przed przeprowadzką, zostawmy tylko po jednym zestawie naczyń na każdą osobę.

Zanim przeprowadzimy się z kilkuletnimi pociechami, musimy podjąć negocjacje dotyczące zabawek. Ustalmy z dziećmi, które klocki i maskotki zostają w dotychczasowym mieszkaniu do dnia przeprowadzki, a które można spakować i wcześniej przewieźć pod nowy adres.

Ile czasu może zająć przeprowadzka?

Czasochłonność przeprowadzki zależy od wielu czynników, w tym liczby rzeczy do spakowania i przewiezienia czy odległości nowego mieszkania od aktualnego lokum. Nawet jeśli zakładamy, że zdołamy się przeprowadzić między piątkowym popołudniem a niedzielnym wieczorem, lepiej wziąć pod uwagę kilka dni więcej i złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy w pracy.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć przeszkód, które mogą stanąć na drodze sprawnej przeprowadzki, np. awarii samochodu, korków na drodze czy przeziębienia dziecka. Przyczyną niespodziewanego wydłużenia przeprowadzki może być również rozerwanie się źle oklejonych i przeładowanych kartonów, dlatego warto zadbać o solidne zabezpieczenie rzeczy i racjonalne wypełnianie pudełek.

Przeczytaj też >>> Zakup nowego mieszkania krok po kroku

Weźmy też pod uwagę, że im dłużej będziemy przenosić rzeczy, tym bardziej będziemy zmęczeni. Zaplanujmy przerwy na posiłek i regenerację w dniu przeprowadzki. Jeśli w tym przedsięwzięciu pomagają nam znajomi, zadbajmy o pożywny obiad dla całej pomocnej ekipy.

Co pierwsze wnosimy do nowego domu?

W miarę możliwości warto zacząć od wnoszenia wielkogabarytowych przedmiotów, np. mebli, zwłaszcza jeśli nie są rozmontowane. Jeżeli zostawimy przetransportowanie największego wyposażenia na sam koniec przeprowadzki, może się okazać, że kartony, które wcześniej wnieśliśmy do mieszkania, utrudniają ustawienie biurka, foteli, kanapy czy stolików. W efekcie stracimy czas i energię na przekładanie rzeczy. Ta sama zasada dotyczy urządzeń AGD (np. lodówki) i sprzętu elektronicznego (np. telewizora).

Kiedy wnosimy rzeczy do nowego domu, unikajmy ich przypadkowego rozmieszczania. O ile układanie pudełek w pokojach, w których będziemy używać poszczególnych przedmiotów, wydaje się czasochłonne, o tyle zaoszczędzi sporo czasu podczas wypakowywania.

Sprawna przeprowadzka zależy też od podziału zadań podczas przewożenia i przenoszenia dobytku. Członkowie rodziny mogą ustalić, że jedna osoba zajmuje się wypakowywaniem rzeczy z auta, druga – przenoszeniem z garażu do windy, trzecia – przenoszeniem z windy do mieszkania, a czwarta – układaniem w lokalu. Za transport pakunków ze starego adresu pod nowy może odpowiadać kierowca samochodu i pasażer. Im więcej osób może nam pomóc w przeprowadzce, tym szybciej się z nią uporamy.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły