Nieruchomości premium wyróżniają się przede wszystkim prestiżową lokalizacją, architekturą oraz bardzo wysokim standardem wykończenia. Liczy się jakość zastosowanych materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Aby sprostać coraz to wyższym wymaganiom klientów, deweloperzy wdrażają innowacyjne rozwiązania w nieruchomościach premium. Na co mogą liczyć potencjalni kupcy?
Inteligentne systemy zarządzania domem
Wprawdzie deweloperzy oferują systemy smart home w segmencie nieruchomości o podwyższonym standardzie, jednak jest on zwykle preinstalowany w wersji podstawowej. Luksusowe apartamenty i domy są wyposażone w pełen pakiet. System smart home pozwala na zdalne sterowanie instalacjami poprzez aplikację na komputer i smartfona oraz stacjonarnie za pomocą specjalnego panelu zamontowanego wewnątrz apartamentu. Nie wymaga on okablowania całego domu, komunikacja odbywa się bezprzewodowo przez Wi-Fi lub drogą radiową.
W system inteligentnego domu można włączyć zarządzanie m.in.:
- instalacją CO, ogrzewaniem podłogowym i kominkiem z płaszczem wodnym;
- pompą ciepła z wymiennikiem;
- wentylacją mechaniczną wraz z rekuperacją i klimatyzacją;
- instalacją elektryczną, systemem paneli solarnych i fotowoltaicznych;
- oświetleniem;
- alarmem;
- systemem podlewania ogrodu;
- systemem żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych, rolet i markiz oraz otwieraniem i zamykaniem okien połaciowych;
- kinem domowym, sprzętem RTV/AGD.
Dzięki smart home właściciel jest w stanie zaprogramować np. temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie według rytmu dnia i potrzeb domowników, zintegrować do optymalnej współpracy różne systemy (grzewczy, wentylacyjny albo klimatyzację) oraz zdalnie sprawdzać monitoring i zarządzać alarmem. Co więcej, po podłączeniu do systemu zestawu nagłaśniającego albo kina domowego i kolorowego oświetlenia można stworzyć w domu odpowiedni nastrój.
Innowacyjne rozwiązania w nieruchomościach, czyli o nowych systemach bezpieczeństwa i monitorowania
Luksusowe apartamentowce i domy muszą być wyposażone w najnowsze systemy monitorowania i alarmowe. Bezpieczeństwo i prywatność to atuty nieruchomości premium.
W standardzie mają zwykle solidne drzwi i rolety antywłamaniowe. Przy czym stolarka jest dopasowana stylem i kolorystyką do wnętrza i wykonana z najwyższej jakości materiałów. Na osiedlach zainstalowane są kamery wyposażone w specjalne diody IR rozświetlające obraz po zmierzchu. Dzięki temu każda niepożądana osoba jest doskonale widoczna, bez względu na warunki atmosferyczne. Z kolei bramy wjazdowe na teren osiedla, jak i przy wjazdach do garażu są wyposażone w specjalne czujniki i fotokomórki. Nad bezpieczeństwem czuwają także ochroniarze oraz portier. Luksusowe apartamentowce oferują całodobową recepcję wraz z usługami concierge. Windy zaś działają na karty magnetyczne i zatrzymują się w holu danego apartamentu.
Systemy bezpieczeństwa są zintegrowane ze smart home, dając możliwość zdalnego monitorowania i odbierania powiadomień o wszelkich naruszeniach w czasie rzeczywistym.
Zagospodarowanie wody deszczowej i szarej
Technologie odzysku wody deszczowej są już od dawna wykorzystywane w nieruchomościach komercyjnych. Obecnie coraz częściej są wdrażane w budynkach mieszkalnych. Woda opadowa, która gromadzi się w zbiornikach retencyjnych podziemnych albo naziemnych, po przefiltrowaniu może zostać wykorzystywana do podlewania roślinności, mycia chodników i klatek schodowych, a nawet spłukiwania toalet.
W inteligentnych budynkach klasy premium odzyskuje się też wodę szarą. Jest to mieszanina powstała po praniu, myciu naczyń oraz kąpieli, która w ograniczony zakresie nadaje się do recyklingu. Szacuje się, że nawet 80 proc. wody ściekowej można potraktować jako szarą odpowiednią do ponownego wykorzystania. Oczywiście nie jest ona zdatna do picia i gotowania. Nowością w Polsce są umywalki połączone z sedesem, które pozwalają na spore oszczędności wody zimnej. Te rozwiązania przynoszą korzyści nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Poza tym wiele z nich jest niezbędna do uzyskania tzw. zielonych certyfikatów.
Niektórzy deweloperzy oferują też filtrację wody z miejskich wodociągów przez stację uzdatniania zamontowaną w budynku. Dzięki temu, osoby, które nie piją tzw. kranówki, nie muszą kupować wody butelkowanej.
Klimatyzacja z filtracją powietrza
Czyste powietrze w pomieszczeniach to kolejna cecha wyróżniająca nieruchomości premium. W apartamentowcach w centrum dużych aglomeracji, gdzie jest znacznie większe zanieczyszczenie niż na obrzeżach, deweloperzy wdrażają nowoczesne systemy HVAC. Skrót pochodzi z j. ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning i oznacza segment inżynierii sanitarnej zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją oraz klimatyzacją.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskaniem ciepła, zapewnia świeże powietrze z zewnątrz. Jego czystość gwarantują zaawansowane filtry przeciwpyłowe, które wychwytują pyłki roślin, zarodniki grzybów, bakterie, smog i częściowo też wirusy. Co więcej, każde mieszkanie ma osobny kanał wyciągowy i nawiewny. To sprawia, że żadne zapachy od sąsiadów nie mają prawa się przedostać do mieszkania.
Innym innowacyjnym rozwiązaniem jest system oczyszczająco-dezynfekujący zamontowany np. we wspólnych windach. Moduł składający się z wentylatorów, filtrów i lamp UV, na bieżąco zasysa powietrze, filtruje je, a potem wydmuchuje już pozbawione zanieczyszczeń i zapachów.
Odnawialne źródła energii
Ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne albo pompy ciepła na stałe zagościły w budownictwie jednorodzinnym oraz budynkach komercyjnych. Coraz częściej deweloperzy wykorzystują energię z OZE do oświetlenia części wspólnych albo też zasilania wind i instalacji alarmowych i monitoringu. W budynkach klasy premium jest to już standard. Zielona energia służy m.in. do podgrzewania wody w basenie, oświetlania sal klubowych i tarasów. W zależności od wielkości apartamentowca mogą z niej też korzystać mieszkańcy w celach prywatnych.
SPRAWDŹ >>> Ekologiczne trendy w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania proponują deweloperzy?
Ogrody na dachu
Architekci, projektując luksusowe nieruchomości, coraz częściej proponują rozległe zielone tarasy na dachach budynków. Jednak nie są to zwykłe rolowane dywaniki z trawy, ale prawdziwe ogrody. Rosną na nich krzewy, kwiaty, a nawet niewielkie drzewka, np. karłowe odmiany sosny. Wśród nich są oświetlone alejki z ławkami, strefy fitness i często również mini place zabaw dla dzieci. Ogrody na dachach są udostępniane wyłącznie lokatorom, przez co mają oni zapewnioną prywatność i spokój.
Innowacyjne rozwiązania w nieruchomościach premium to także ogrody wertykalne na ścianach budynków, altan oraz garaży. Ta technika polega na uprawie roślin na stelażu zawieszonym pionowo na ścianie, aczkolwiek zdarzają się też wolnostojące konstrukcje. Ogrody wertykalne stanowią również doskonałą alternatywę dla betonowych murów. Bujna i gęsta roślinność chroni przed wzrokiem przechodniów, dając poczucie spokoju i prywatności mieszkańcom.
Osiedla w koncepcji miasta ogrodów
Koncepcją, która ostatnio zyskuje na popularności, jest osiedle w myśl „miasta ogrodów”. Nurt idealnie wpisuje się w aktualny trend ekologiczny. W wielu miastach powstają już luksusowe kompleksy mieszkalne, na których terenie są pola do mini golfa, parki ze stawami, strefy relaksu z kinem plenerowym albo tężnią solankową, prywatne restauracje, a nawet bezpośredni dostęp do przystani jachtowej.
Innowacyjne rozwiązania w nieruchomościach sprzyjają uzyskaniu zielonego certyfikatu
Klienci poszukujący nieruchomości premium to osoby, dla których ważne jest poszanowanie środowiska i ekologia. Z tego powodu deweloperzy starają się uzyskać tzw. zielone certyfikaty. W Polsce najpopularniejsze są międzynarodowe standardy BREEAM i LEED. Warto wspomnieć też o krajowym Certyfikacie Zielony Dom, stworzonym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w 2022 r.
Certyfikaty przyznaje się obiektom spełniającym kryteria ekologicznego budownictwa. Ocenie podlegają m.in.: wpływ obiektu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, sposób gospodarowania odpadami i wodą, energooszczędność obiektu, rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych i sposób ich wytworzenia.
Certyfikaty przyznawane są na kilku poziomach, w zależności od tego, w jakim stopniu budynek (od projektu, poprzez budowę, po eksploatację) oddziałuje na środowisko. Najwyższe standardy mają obiekty maksymalnie sprzyjające otoczeniu i mieszkańcom.
No Comments