Dom 70 m kw. bez pozwolenia – kompendium wiedzy

eye 290 22.05.2023
facebook linkedin twitter google news rss
dom 70 m kw. bez pozwolenia

Od 3 stycznia 2022 roku można zbudować dom 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, zatrudnienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Z uproszczonej procedury mogą skorzystać właściciele działek budowlanych, którym marzy się niewielki dom do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Omawiamy najważniejsze przepisy dotyczące budowy domu 70 m kw. na zgłoszenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest koszt budowy domu 70 m kw. bez pozwolenia,
  • jaką powierzchnię powinna mieć działka pod dom 70 m kw.,
  • do ilu m kw. można zaprojektować dom bez pozwolenia na budowę,
  • co warto wiedzieć przed zaprojektowaniem domu do 70 m kw.,
  • jakie przepisy regulują budowę domu 70 m kw. bez pozwolenia,
  • jakich dokumentów potrzebujesz, aby zgłosić budowę domu do 70 m kw. bez pozwolenia,
  • czy można wybudować dom 70 m kw. z poddaszem.

Ile kosztuje dom 70 m kw. bez pozwolenia?

Z jednej strony – domy do 70 m kw. bez pozwolenia cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które chcą maksymalnie ograniczyć koszty budowy. Sprzyja temu zarówno brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy, jak i stosunkowo niewielki metraż nieruchomości. Zbudowanie domu 70 m kw. bez pozwolenia może kosztować zaledwie 150 000 zł, zwłaszcza jeśli wykorzystamy darmowy projekt nieruchomości i zdecydujemy się na system gospodarczy, czyli samodzielne wykonywanie podstawowych prac budowlano-remontowych. Skąd wziąć bezpłatny projekt domu do 70 m kw. bez pozwolenia? GUNB (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego) udostępnia darmowe projekty architektoniczne, które wyłoniono podczas konkursu, oceniając ich walory ekologiczne, estetyczne, funkcjonalne i oszczędne.

Przeczytaj też >>> Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?

Z drugiej strony – cena domu 70 m kw. bez pozwolenia może przebić nawet 400 000 zł wskutek stworzenia unikatowego projektu przez architekta, zatrudnienia wyspecjalizowanych wykonawców czy wyboru wysokopółkowych materiałów budowlanych.

Podane kwoty odpowiadają stanowi surowemu zamkniętemu, czyli budynkowi z dachem, drzwiami i oknami, który jest zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy, że finalny koszt domu 70 m kw. bez pozwolenia będzie wyższy ze względu na cenę wyposażenia (np. meble na wymiar) czy materiały użyte do wykończenia wnętrza (np. farby plamoodporne i zmywalne).

Na jakiej działce można wybudować dom 70 m kw. bez pozwolenia?

Zarówno budowa domku letniskowego 70 m kw., jak i domu całorocznego 70 m kw. bez pozwolenia musi spełniać warunki opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka budowlana nie jest objęta planem miejscowym, trzeba złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Urząd powinien wydać decyzję o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Powierzchnia działki budowlanej wpływa na liczbę domów 70 m kw. do celów rekreacyjnych, które można na niej zbudować. Według art. 29 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy Prawo budowlane na każde 500 m kw. działki przypada jeden dom rekreacyjny o powierzchni do 70 m kw. Jeśli działka ma 1500 m kw., można zbudować na niej nawet trzy domy do okresowego wypoczynku. To ograniczenie nie obowiązuje w przypadku domów do celów mieszkaniowych. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo budowlane obszar oddziaływania budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Jaką maksymalną powierzchnię może mieć dom wybudowany bez pozwolenia?

Prawo ogranicza powierzchnię zabudowy domu bez pozwolenia do 70 m kw. Co ważne, powierzchnia zabudowy domu do celów rekreacyjnych bez pozwolenia może wynosić więcej niż 35 m kw., ale nie więcej niż 70 m kw., o ile zostaną spełnione dodatkowe warunki:

  • rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie będzie przekraczać 6 m,
  • wysięg wsporników będzie wynosić maksymalnie 2 m.

W przeciwnym razie maksymalna powierzchnia zabudowy wolnostojącego parterowego budynku indywidualnej rekreacji, np. domku letniskowego, nie może przekraczać 35 m kw.

Jakie są warunki budowy domu 70 m kw.?

Właściciel działki budowlanej może wybudować dom o powierzchni zabudowy do 70 m kw. do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Dzięki uproszczonej procedurze można pominąć nie tylko etap uzyskiwania pozwolenia na budowę, ale także zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy. Inwestor powinien pamiętać, że przejmuje całą odpowiedzialność za budowę, kiedy nie nadzoruje jej kierownik.

Jednorodzinny dom mieszkalny do 70 m kw. bez pozwolenia musi:

  • być budynkiem wolnostojącym,
  • mieć maksymalnie dwie kondygnacje,
  • mieścić się na działce lub działkach, na których go zaprojektowano.

Dom rekreacyjny do 70 m kw. musi być parterowym budynkiem, którego rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie przekracza 6 m, a wysięg wsporników – 2 m. Na każde 500 m kw. działki budowlanej przypada jeden dom do 70 m kw. do celów rekreacyjnych.

Jakie przepisy regulują budowę domu do 70 m kw. bez pozwolenia?

Kluczowe źródła informacji o budowie domu do 70 m kw. bez pozwolenia to:

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 Nr 80 poz. 717 z późn. zm.).

Obie ustawy znowelizowała Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2021 poz. 1986), która została podpisana przez prezydenta 29 października 2021 roku. Od 3 stycznia 2022 roku można budować domy o powierzchni zabudowy do 70 m kw. do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych, nie mając pozwolenia na budowę.

O ile organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może sprzeciwić się zgłoszonej budowie domu do 70 m kw. bez pozwolenia, o tyle organy nadzoru budowlanego mogą skontrolować obszar budowy pod kątem przestrzegania pozostałych przepisów.

Może Cię zainteresować >>> Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji – kompletny poradnik

Czy można wybudować dom 70 m kw. bez pozwolenia z poddaszem?

Przepisy umożliwiają wybudowanie domu mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. z poddaszem lub tarasem bez pozwolenia, aczkolwiek łączna powierzchnia użytkowa takiej nieruchomości nie może przekroczyć 90 m kw. Co kluczowe, poddasze użytkowe stanowi kondygnację. To oznacza, że budynek z poddaszem nie może mieć dodatkowego piętra. Zgodnie z prawem dom jednorodzinny do 70 m kw. bez pozwolenia jest maksymalnie dwukondygnacyjny.

Według ustawy Prawo budowlane domy do celów rekreacyjnych są budynkami parterowymi, więc nie mogą mieć poddasza. Niemniej projekt może uwzględniać np. otwartą antresolę, która pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni tuż pod dachem.

Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby zgłosić budowę domu do 70 m kw. bez pozwolenia?

Zamiar wybudowania domu do 70 m kw. bez pozwolenia należy zgłosić do urzędu miasta lub starostwa powiatowego właściwego ze względu na lokalizację działki budowlanej, na której powstanie nieruchomość. Do zgłoszenia trzeba dołączyć:

  • dokument potwierdzający tytuł prawny do działki budowlanej,
  • oświadczenie o przeznaczeniu domu na własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne,
  • oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za budowę w przypadku braku kierownika budowy,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt zagospodarowania działki lub decyzję o warunkach zabudowy w przypadku działki nieobjętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Już po 21 dniach od zgłoszenia można rozpocząć budowę domu do 70 m kw. bez pozwolenia.

Wybudowanie domu do 70 m kw. bez pozwolenia jest atrakcyjne nie tylko ze względu na ograniczone formalności, ale także dostępność bezpłatnych projektów architektonicznych, dzięki którym można zaoszczędzić co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Chociaż warunkiem budowy domu 70 m kw. bez pozwolenia jest złożenie oświadczenia o własnych potrzebach mieszkaniowych lub rekreacyjnych, właściciel nieruchomości może ją sprzedać – nawet w trakcie budowy. Ważne, aby oświadczenie było zgodne z prawdą w momencie jego złożenia.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły