Co to jest apartament i czym różni się od mieszkania?

eye 2677 29.09.2023
facebook linkedin twitter google news rss
Apartament czym jest i jak powinien wyglądać

Na rynku nieruchomości mamy do czynienia z różnymi określeniami, które czasem mogą wprowadzać zamieszanie. Jednym z takich terminów jest „apartament”. Czym więc jest i czym różni się apartament od mieszkania? To pytanie nurtuje wielu poszukujących wymarzonego lokum. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i przyjrzymy się dokładnie tym dwóm kategoriom, aby pomóc podjąć właściwą decyzję w kwestii zakupu  lub wynajmu – czy to apartamentu, czy mieszkania.

Dowiedzmy się więc, co to jest apartament, czym się różni apartament od mieszkania oraz  jakie korzyści niosą ze sobą oba rodzaje nieruchomości.  

Co to jest apartament? 

Kiedy przeszukujemy oferty sprzedaży lub wynajmu nieruchomości na popularnych portalach ogłoszeniowych często napotykamy na różne określenia, które mogą budzić niepewność. Nie zawsze bowiem tytuł ogłoszenia pokrywa się z tym co widzimy na zdjęciu obok. Dotyczy to zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Najczęściej nadużywanym określeniem przez sprzedających i wynajmujących jest właśnie pojęcie „apartament”. Wtedy zadajemy sobie pytanie: co to jest apartament tak naprawdę? Może jest synonimem luksusu, a może po prostu dużym mieszkaniem?  

Aby raz na zawsze wyjaśnić tę sprawę, zacznijmy od przybliżenia definicji apartamentu. Może wtedy uświadomisz sobie, dlaczego wiele osób marzy o zamieszkiwaniu w tym szczególnym rodzaju nieruchomości.   

Definicja apartamentu 

Termin apartament pochodzi z języka francuskiego (appartement). Początkowo termin ten był używany w kontekście architektonicznym i odnosił się do części budynku lub pomieszczenia wydzielonego na potrzeby konkretnego użytkownika. W XVII wieku termin „appartement” stał się powszechnie używany we Francji, zwłaszcza w kontekście pałaców królewskich i rezydencji szlacheckich. Oznaczał on ekskluzywną część pałacu przeznaczoną dla władcy i jego rodziny lub wyższych urzędników, zazwyczaj składającą się z kilku pomieszczeń, takich jak sypialnia, salon i gabinet. 

W miarę jak pojęcie apartamentu ewoluowało, zaczęło być używane w kontekście nieruchomości mieszkalnych.  

Współcześnie termin „apartament” odnosi się do ekskluzywnych mieszkań lub mieszkań o wyższym standardzie, często znajdujących się w budynkach wielorodzinnych lub właśnie apartamentowcach. Jest używany, aby podkreślić prestiż, wygodę i wyższy standard życia mieszkańców. 

To już pierwsza informacja, która pozwala odpowiedzieć na pytanie: czym się różni apartament od mieszkania?  Uważa się, że apartament to odrębna, duża przestrzeń o podwyższonym standardzie znajdująca się w większym kompleksie budynków. Powszechnie uważa się, że apartament powinien mieć powierzchnię mieszkalną mającą przynajmniej 100 metrów kwadratowych. Powinny na to zwrócić uwagę wszyscy, którzy planują inwestowanie w nieruchomości tego rodzaju.

Czy pojęcie „apartament” w innych krajach oznacza to samo?  

Definicja apartamentu może mieć nieco różne znaczenia w zależności od kraju i kultury.  

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie termin „apartament” jest powszechnie używany na określenie zwykłego mieszkania w budynku wielorodzinnym. Natomiast budynek wielorodzinny, w którym znajduje się większa liczba takich apartments, to apartment building. Te określenie wcale nie musi mieć żadnych konotacji z luksusem. Trzeba wiedzieć, że używa się go przeważnie w odniesieniu do mieszkań wynajmowanych. Mieszkanie, które Amerykanin ma na własność, zazwyczaj nazywa się condo lub condominium. Nigdy jednak nie używa się angielskiego słowa flat, które z drugiej strony jest powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii. Nie brakuje tam jednak określeń apartament, które zgodnie z zasadą odnoszą się do dużych, luksusowych mieszkań.  

We  Francji, a szczególnie Paryżu, słowo apartament często jest stosowane zamiennie z mieszkaniem, ale głównie określa się tak ekskluzywne lokale w wielopiętrowych budynkach, szczególnie w centrum  Paryżu.  

W języku hiszpańskim termin „apartamento” oznacza po prostu mieszkanie. W wielu hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej termin ten jest powszechnie używany, jest więc do opisu standardowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych. 

Jak widzisz, definicja apartamentu może nieco się różnić w zależności od kultury i kontekstu językowego danego kraju. W niektórych miejscach może odnosić się do luksusowych nieruchomości, podczas gdy w innych jest używany jako ogólny termin na określenie mieszkania w budynku wielorodzinnym. Nie zawsze decydując się na apartament w innym kraju, można spodziewać się luksusowych wnętrz. Podobnie jest w Polsce, gdzie słowa: apartament i mieszkanie są niestety coraz częściej stosowane zamiennie.  

Wielopoziomowy apartament w nowoczesnym budynku
Wielopoziomowy apartament w nowoczesnym budynku, fot. gettyimages.com.

Dlaczego i kiedy określenie „apartament” jest nadużywane?  

Termin „apartament” jest czasem nadużywany przez agencje nieruchomości, deweloperów i właścicieli nieruchomości. Szczególnie eksperci rynku nieruchomości powinni mieć wiedzę na temat tego, czym się różni apartament od mieszkania i postępować zgodnie z prawdą.  Prawdopodobnie używają tego określenia w celach marketingowych, aby nadać swoim ofertom bardziej prestiżowy charakter i przyciągnąć potencjalnych klientów.  

Kolejnym przypadkiem gdzie zbyt często pojawia się definicja apartamentu, są oferty wynajmu krótkoterminowego, głównie wakacyjnego. Osoby wynajmujące zwykłe mieszkania mogą czasem określać je jako  „apartamenty”, aby podnieść ich atrakcyjność w oczach potencjalnych najemców i uzyskać wyższą cenę wynajmu. 

Warto zaznaczyć, że nadużywanie definicji apartamentu może być mylące dla osób poszukujących nieruchomości, ponieważ może sugerować wyższy standard mieszkania lub lokalizacji, niż faktycznie istnieje. Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzać oferty nieruchomości i dowiadywać się, co dokładnie obejmuje miano apartamentu w danej sytuacji, aby uniknąć nieporozumień. 

Apartament: wymagania 

Jak już wstępnie wyjaśniliśmy, aby lokal określić mianem apartamentu, powinien mieć pewne cechy przypisywane definicji apartamentu. Są to przede wszystkim:  

  • Wielkość i układ 

Cechą charakterystyczną apartamentów jest ich zróżnicowany układ i duża przestrzeń. Kluczowym aspektem jest to, że apartamenty często oferują więcej miejsca niż standardowe mieszkania o podobnej liczbie pokoi. To pozwala na bardziej komfortowe i luksusowe życie. 

  • Wykończenie i wyposażenie 

Apartamenty zwykle cechują się wyższym standardem wykończenia i wyposażenia niż typowe mieszkania. To może obejmować droższe materiały wykończeniowe, meble na wymiar, wydzielone garderoby, nowoczesne urządzenia kuchenne, pokoje kąpielowe i wiele innych udogodnień.  

  • Lokalizacja i widoki 

Apartamenty często znajdują się w prestiżowych lokalizacjach, oferując panoramiczne widoki na miasto, morze lub inne malownicze otoczenie. Ta wyjątkowa lokalizacja często przyciąga osoby poszukujące nie tylko komfortowego mieszkania, ale również bliskości ważnych miejsc. 

  • Udogodnienia 

Inną istotną różnicą między apartamentem a mieszkaniem są dodatkowe usługi i udogodnienia dostępne dla mieszkańców apartamentowców. To może obejmować ochronę, basen, siłownię, a nawet concierge’a, który pomoże w codziennych sprawach. Te udogodnienia mogą znacznie podnieść jakość życia w apartamencie, i oczywiście wartość tych nieruchomości.  

>>> CZYTAJ TAKŻE: Inwestowanie w nieruchomości – czy to dobry sposób na ochronę kapitału przed inflacją?

Czym różni się apartament od mieszkania? 

Teraz przyjrzymy się dokładnie różnicom między apartamentem a mieszkaniem. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego miejsca do zamieszkania, z pewnością zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie apartament czy zwykłe mieszkanie. Oto zestawienie różnic, które mogą pomóc Ci podjąć właściwą decyzję, uwzględniając aspekty, których być może nie brałeś wcześniej pod uwagę. 

Pierwszą istotną różnicą między apartamentem a mieszkaniem jest lokalizacja. Apartamenty są bardziej atrakcyjne dla osób ceniących ekskluzywną okolicę. Jeśli zależy Ci na statusie i bliskości do modnych restauracji, morza, kawiarni oraz centrów kulturalnych, apartament może okazać się najlepszym wyborem. Mieszkania mogą być bardziej rozproszone na terenie miasta, co może wiązać się z dłuższym dojazdem do pracy czy innych miejsc.  

Ponadto mieszkania często są bardziej zróżnicowane pod względem rozmiaru i układu pomieszczeń. Możesz znaleźć zarówno niewielkie kawalerki, jak i przestronne mieszkania z wieloma pokojami. Apartamenty zazwyczaj oferują przestronniejsze wnętrza niż tradycyjne mieszkania. To może być korzystne, jeśli potrzebujesz więcej miejsca na przechowywanie, pracę zdalną, czy po prostu cenisz sobie przestrzeń. Może okazać się więc, że na przestrzeni 100 m2 w mieszkaniu będą do dyspozycji cztery pokoje, a w apartamencie dwa. 

Apartamenty często są urządzone przy użyciu wysokiej jakości elementów wyposażenia. Mogą zawierać elementy takie jak podgrzewane podłogi, klimatyzacja, czy nowoczesne systemy inteligentnego domu. Mieszkania zazwyczaj cechują się bardziej standardowym lub ekonomicznym wykończeniem. Jeśli zależy Ci na wysokim standardzie życia, apartament może spełnić Twoje oczekiwania.  

To, co różni apartament od mieszkania, to z pewnością cena. Apartamenty często są droższe zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu. Jeśli Twoje finanse są ograniczone, mieszkanie może być bardziej dostępnym rozwiązaniem. Mieszkania mogą być bardziej oszczędne pod względem bieżących opłat, ale nie mają takich udogodnień jak apartamenty.  

Oba rodzaje nieruchomości mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania przed podjęciem decyzji. Należy też uważać na oferty, które opisują zwykłe mieszkania, jako apartamenty 

Jak przerobić duże mieszkanie, aby stało się apartamentem? 

Być może jesteś właścicielem dużej nieruchomości, która ma potencjał, aby stać się apartamentem. Podniesienie rangi nieruchomości może okazać się świetnym pomysłem na zyskowną sprzedaż czy wynajem. Będzie to miało sens w przypadku mieszkań w prestiżowych dzielnicach. 

Przerobienie zwykłego mieszkania na apartament może być zadaniem wymagającym kosztownych inwestycji. Jeśli zależy Ci na tym, zastosuj poniższe kroki:  

  • Dostosuj układ przestrzeni, aby uczynić mieszkanie przestronnym i funkcjonalnym. Warto zastanowić się nad otwartą przestrzenią i dużymi oknami, aby wpuszczać dużo naturalnego światła. 
  • Przeprowadź gruntowny remont mieszkania i wybierz wysokiej jakości materiały i praktyczne rozwiązania, takie jak podgrzewane podłogi, klimatyzacja, czy system typu „smart home” w zakresie zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i bezpieczeństwem. To nie tylko podniesie komfort mieszkania, ale także nada mu nowoczesny charakter. 
  • Zainwestuj w nowoczesną kuchnię z wysokiej jakości sprzętem AGD i ekskluzywną armaturą. Również łazienka może być miejscem, gdzie można dodać luksusowe udogodnienia, takie jak wanna z hydromasażem i sauna. 
  • Wybieraj meble o wysokim standardzie, które pasują do stylu apartamentu. Eleganckie sofy, designerskie stoły i ekskluzywne dekoracje mogą znacząco podnieść wygląd i komfort wnętrza. Możesz skorzystać z pomocy architekta wnętrz a do współpracy przy dekorowaniu zaprosić znanych artystów.  
  • Zadbaj o profesjonalną prezentację oferty, która wykorzystuje innowacyjne sposoby prezentacji, np. wirtualne spacery, drony, itp.  

Przerobienie mieszkania na apartament może być kosztownym przedsięwzięciem, ale może znacznie podnieść jego wartość i atrakcyjność. Warto zastanowić się nad kosztami i korzyściami oraz przeanalizować, czy lokalny rynek nieruchomości jest odpowiedni do takiej inwestycji. Musisz mieć na uwadze, że znalezienie klienta na taką nieruchomość prawdopodobnie nie będzie łatwe.

Wnioski  

Nie ma jednej definicji, która jednoznacznie określa, co to jest apartament, a co zwykły lokal mieszkalny. Istnieje jednak ogólny trend, który sugeruje, że apartamenty często charakteryzują się większą przestrzenią, wyższym standardem i dodatkowymi udogodnieniami. Ostatecznie, niezależnie od tego, czy będzie to apartament, czy zwykłe mieszkanie, kluczowe jest, aby stworzyć miejsce, które spełni potrzeby jego użytkownika.  

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

sub
Bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Nieprawidłowy format maila.

No Comments

Może masz coś do dodania?
Jeszcze nikt nie skomentował, możesz być pierwszy!

Powiązane artykuły